AMPARO SÁNCHEZ A MARIA REZENDE – SESTERSKÝ VZŤAH DVOCH REBELIEK

Amparo Sánchez, Maria Rezende - Hermanas (Ritmo y Rima) (2019, Mamita Records)

Speváčka Amparo Sánchez je známa najmä ako predstaviteľka španielskej skupiny Amparanoia. Od roku 2010 pôsobí aj ako sólistka a netají sa svojimi feministickými názormi.

So skupinou Amparanoia sa predstavila v roku 2004 na festivale Pohoda a v roku 2013 na festivale Colours Of Ostrava, kde vystúpila s veľkým úspechom. Mnohí ju nazývajú Manu Chao v sukni a Manu jej spočiatku dokonca i pomáhal. Keď sa v roku 2010 vydala na sólovú dráhu spolupracovala s hudobníkmi ako Joey Burns a John Convertino z americkej skupiny Calexico. Pribúdajúce roky, skúsenosti a spolupráca so spomínanou dvojicou zmenili jej hudobný štýl, ktorý prešiel do pozície pesničkárky pokojnejších a hĺbavejších piesní. Jej osobitý spevácky prejav a melodika skladieb je ľahko rozpoznateľná. Občas v jej hudbe zaznejú prvky bolera, rumby, argentínskeho cuarteta.

Amparo ako sólistka nahrala albumy Tucson-Habana (2010), Alma de Cantaora (2012) a Espiritu del Sol (2014). Je aj autorkou niekoľkých publikácií, v ktorých obhajuje práva žien.

Spolupráca s Mariou Rezende na albume Sisters.

Albumová novinka je výsledkom spojenia medzi rytmom a rýmom, medzi spevom a poéziou, medzi Barcelonou a Rio de Janeiro, medzi ženami, ktoré sa uznávajú ako sestry. Svoju víziu feminizmu a ženskosti spojili do deviatich piesní, ktoré majú španielske i portugalské texty.

Amparo Sánchez v nových piesňach stále pôsobí ako silná a neúnavná aktivistka bojujúca za ľudské práva, najmä však za tie, ktoré sú spojené so ženami.

María Rezende je poetka, performerka, filmová tvorkyňa, ktorá oslavuje manželstvá v obradoch dirigovaných poéziou. Doteraz publikovala tri knihy, Substantivo feminina, Bendita palavra, Carne do umbigo a dve CD s poéziou. Je to odvážna žena zobrazujúca svoju tvorbu v scenároch, spája v nej drzosť s krásou, realitu so snami a poéziou.

O svojom spoločnom albume dámy hovoria: „Chceme, aby bol náš album vnútornou cestou a posilnením toho, čo už je známe: sme čarodejnice, suky, blázni, svätí…“

Či sa im to podarilo sa dozviete v našom vysielaní, v predposlednom albume týždňa tohto roku.

Róbert Gregor (foto: press, Camilo Lobo)