ZVÄZ AUTOROV A INTERPRETOV (ZAI) ODOVZDÁ HUDOBNÉ CENY

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) odovzdá hudobné ocenenia za rok 2019.

ZAI

Už teraz sú známe nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpreti. Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 16. januára 2020 v legendárnom Majestic Music Clube v Bratislave. Akcia je prístupná aj verejnosti.

Prípravy na 15. ročník Výročných cien Zväzu autorov a interpretov sú v plnom prúde. Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční v legendárnom klube MMC v Bratislave 16. januára 2020. Tento rok je v hre 11 kategórií.

„Zväz autorov a interpretov považuje za dôležité oceniť svojich partnerov na hudobnom trhu – hudobníkov, promotérov, hudobných redaktorov, kluby, rádiá, festivaly. A tak ich na jeden vzácny večer nielen zjednotiť, ale v prvom rade podporiť vzájomnú spoluprácu. Vrátili sme sa k jednej spoločnej kategórii rozhlasových staníc, nakoľko regionálne rádiá nejavili o účasť záujem. Potešili ma nové mená, a to nielen medzi objavmi roka. Veríme, že ich uvidíme aj na pódiu v MMC,“ konštatuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Mená a subjekty s najvyšším počtom hlasov na prvých troch priečkach vytvorili nominácie na víťazov, o ktorých sa rozhodovalo v prvom kole. Niektoré kategórie – skupina, album, spevák a speváčka majú po štyri nominácie, pretože mali rovnaký počet získaných hlasov.

„Medzi nominovanými v kategórii rozhlasová stanica roka je rádio Anténa Rock, rádio Vlna a Rádio FM. Do finálnych nominácií v kategórii rozhlasová stanica roka sa nedostali napr. Jazz FM, Jemné, The End, či rádio Regina. V kategórii Festival roka sú nominovaní Grape, Pohoda a Topfest, dostatočný počet hlasov do prvej trojky nedostali festival Uprising, Bratislavské jazzové dni, Dobrý festival, či Tanec Slnka,“ vysvetľuje Martin Sarvaš.

Ceny ZAI

V kategórii Klub roka veľký sa ocitli už stálice MMC, Colloseum a Piano Club a v kategórii Klub roka malý Blue Note, RC Mlyn a bratislavská undergroundová legenda Randal.

„V kategórii album roka sú štyri nominácie vzhľadom na zhodný počet hlasov a to Korben Dallas s albumom Bazén, Walter Schnitzelsson s albumom Sugar Kids Won’t Stop Screaming, Fermata s albumom Blumental Blues, či Elán s albumom Najvyšší čas. Medzi finálne nominácie sa neprebojovali Metalinda s albumom Moja hviezda žije, Katarína Máliková s albumom Postalgia, či Longital s albumom Mauna. V kategórii skupina roka sú nominovaní Korben Dallas, Čad, Inekafe a finálnu štvoricu uzatvára Elán. V tesnom zástupe ich nasledovali, no nedostali dostatočný počet hlasov Slobodná Európa, Para, či No Name.

Medzi spevákmi boli nominovaní aj Juraj Benetin, Richard Muller, Palo Habera, Tomáš Tomo Michalčák či Meky Žbirka, no do finálnej štvorky sa prebojovali Martin Ďurinda, Jožo Ráž, Pišta „Vandal“ Chrappa a Lukáš Adamec. Medzi speváčkami sú nominované Sima Martausová, Emma Drobná, Tammy Nižňanská a Zuzana Mikulcová, hlasy získali aj Katarína Hasprová, Soňa Norisová, Katarína Máliková či Katarzia. Medzi nomináciami na objav roka sa objavili aj Toddler Punk, The Anyone, Poison Candy či John Wolfhooker no finálové nominácie pozostávajú z Lady Jane, The Youniverse a Parketový Lev,“ vymenúva Martin Sarvaš.

V rámci Výročných cien udeli ZAI Cenu Cena za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény, o ktorej držiteľovi rozhodne rada ZAI.

Mená víťazov jednotlivých kategórií výročných cien Zväzu autorov a interpretov sa dozvieme 16. januára 2020 v bratislavskom Majestic Music Clube. Výročné ceny ZAI finančne podporil Hudobný fond. Na slávnostné odovzdávanie cien spojené s hudobnými vystúpeniami si môžete zakúpiť aj limitovaný počet lístkov. Hosťami podujatia budú skupiny Gladiator a nominovaná Lady Jane – Jana Čonková. O histórii ZAI sa dozviete viac na www.zai.sk, kde nájdete aj všetky tohtoročné nominácie.

Výročné ceny Zväzu autorov a interpretov za rok 2019 – nominácie

ROZHLASOVÁ STANICA ROKA
1,Anténa Rock
2,Vlna
3,Radio_FM

HUDOBNÝ REDAKTOR / MODERÁTOR ROKA
1,Roman Bomboš
2,Rudi Rus
3,Matej “Sifion” Mervart

USPORIADATEĽ ROKA
1,Dušan Drobný
2,Tibor Zelenay
3,Rasťo Škrinár

FESTIVAL ROKA
1,Pohoda
2,Grape
3,Topfest

KLUB ROKA veľký
1,MMC
2,Colloseum
3,Piano Club

KLUB ROKA malý
1,Blue note
2,RC Mlyn
3,Randal

ALBUM ROKA
1,Elán – Najvyšší čas
2,Korben Dallas – Bazén
3,Walter Schnitzelsson – Sugar Kids Won’t stop Screaming
4,Fermata – Blumental Blues

SKUPINA ROKA
1,Elán
2,Korben Dallas
3,Inekafe
4,ČAD

SPEVÁK ROKA
1,Martin Ďurinda
2,Jožo Ráž
3,Pišta “Vandal” Chrappa
4,Lukáš Adamec

SPEVÁČKA ROKA
1,Sima Martausová
2,Emma Drobná
3,Tammy Nižňanská (The Youniverse)
4,Zuzana Mikulcová

OBJAV ROKA
1,Lady Jane
2,The Youniverse
3,Parketový lev

CENA ZA CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS K ROZVOJU HUDOBNEJ SCÉNY

O jej držiteľovi rozhodne rada ZAI

Nora Krchňáková (foto: René Miko)