120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: DALIBOR KOCIAN ALIAS STROON

Dalibor Kocian, známy pod umeleckým menom Stroon, pochádza z Košíc. Už niekoľko rokov je dôležitou súčasťou domácej hudobnej scény.


Dalibor sa aktívne venoval hudbe od svojich štrnástich rokov. Študoval bicie nástroje, ale zameral sa najmä na vibrafón a štúdiové kompozície.

Pod pseudonymom Stroon je známy aj vďaka rôznym spoluprácam, v ktorých zanecháva svoj rukopis. Modalita, rytmické štruktúry, minimalizmus, skreslenie, elektronické plochy a melodika sú charakteristickými znakmi jeho tvorby.

Jeho koncertovanie, spoločne s prepracovanou produkciou, je špecificky vytvárané podľa miesta, času, obecenstva i daného projektu. Výsledkom toho býva zvyčajne zmes elektro-akustických kompozícií, ktoré sa snažia objavovať nové horizonty a sprostredkovávajú intenzívny zážitok.

Stroon na seba po prvýkrát upozornil v roku 2010 debutovým albumom „Ruine Noire“.

Odvtedy takmer každý rok prináša správu o svojom aktuálnom hudobnom smerovaní. Smithereens, Triple Farewell a Impermanence pre neho znamenali objavovanie vlastného „elektronického“ jazyka, ku ktorému postupne pripájal vibrafón. Tieto skúmania vyvrcholili singlom „Astatine“, ktorý sa po vydaní stal jednou z najhranejších skladieb Rádia_FM.

Kratšie EP „Chosen Months“ z roku 2015 bolo návratom k jeho rockovým koreňom. „Solar Preludes“ z roku 2016 spojil protikladné svety skreslenej gitary a vibrafónu do elektronickej formy. Album bol v rámci Radio_Head Awards (RHA) nominovaný v dvoch kategóriách.

Na podujatí RHA Stroon predstavil kompozíciu „Songs of Concealed Amplitude“ zloženú pre ansámbel, elektronické nástroje a soprán. Tá vyšla začiatkom roka 2020 ako prvý „release“ v jeho vlastnom vydavateľstve Frequent Fires.

Deadred Records zastrešili neskôr albumy „Vice Laboratory“ a „Temple Timbre Embers“. Pre značku Frequent Fires nahral aj album „Überhormones“ (pre zbor a elektroniku) a „Folklore not war“ (soundtrack k rovnomennému divadelnému predstaveniu).

Veľkú časť Stroonovej tvorby tvorí hudba pre divadelné predstavenia.

Je medzi nimi hudba k predstaveniam ako Shift, Folklore not War, tanečné divadlo (Priviazaní na kôl okamihu, Od zeme), k filmom (Good Old Czechs, Parrallel), seriálom a krátkym filmom (Ikony, Kraj, Výtvarná rozcvička, Empty Spaces) a nemým filmom (Extáza, Dobrodružstvá princa Achmeda).

Popritom skladá hudbu aj k rôznym špecifickým vystúpeniam (Biela Noc, SNG), eventom (Eset Science Award) a do reklám. Za posledných desať rokov odohral množstvo koncertov na Slovensku i v zahraničí (Open’er, Lunchmeat, BAM festival, Waves, BUSH, Konvergencie, VIVA musica, Pohoda a ďalších).

Okrem hudby ho zaujímajú knihy, filmy, gaming, meditácie, beh, chôdza a jedlo. Akú hudbu aktuálne počúva, si môžete vypočuť prostredníctvom playlistu, ktorý pre New Model Rádio vytvoril na Spotify.

Príjemné počúvanie!

Róbert Gregor (foto: press Stroon)