KOMAJOTA: POSTAPOKALYPTICKÝ KLIP K PIESNI PUŠNÝ PRACH

Prešovská kapela Komajota má hneď niekoľko noviniek. Po mesiaci od vydania nového singla „Pušný prach“ k nemu zverejnila postapokalyptický videoklip. Text piesne napísal Michal Baláž pred tromi rokmi, no jeho aktuálnosť je až mrazivá.


“Tento text vznikol pred tromi rokmi, keď sme vôbec netušili, že bude nejaký vojnový konflikt blízko našich hraníc a z refrénu pesničky trochu mrazí, pretože keď som ho spieval prvýkrát, vôbec nič také sa nedialo, žili sme v pokojnom svete. Teraz, keď ho spievam, je mi vždy ťažko, lebo je to taký zdvihnutý prst, či chceme alebo nechceme, za našimi hranicami padá pušný prach,” hovorí spevák kapely Martin Husovský.

V posledných rokoch Komajota robila jednoduchšie videoklipy, v podstate bez nutnosti nejakej komplikovanej produkcie. Pre aktuálny singel si produkciu vzal na starosť Martin Husovský, vide-oklip režíroval Michal Baláž.

“Vždy som chcel, aby sme s Komajotou natočili videoklip na spôsob niečoho, ako je Stalker od Tarkovského, niečo, čo je nadčasové, a nevieš, kedy to bude. Alebo Black Mirror, celá poetika toho seriálu mi je blízka, lebo je to niečo, čo nevieme zaradiť v čase. Pušný prach preto dostal klip, ktorý je fikcia v post apokalyptickej dobe, nevieme však, v ktorom čase sa to odohráva,”
dodáva spevák.


Videoklip sa natáčal v bývalej tehlárni v Drienovskej Novej Vsi neďaleko Prešova, kde Komajota v minulosti natáčala aj klip k piesni Druhé slnko. V hlavnej úlohe sa vo videoklipe objaví spevákov syn Matej. “Trochu mal problém ísť na kameru, ale keď som mu povedal, že bude na obraze iba desať sekúnd a zvyšok klipu bude mať na sebe masku, súhlasil.”

Pesnička s videoklipom hovorí v refréne o blúdení, keď človek nevie vyjsť z kruhov, v ktorých sa motá dookola. Samotným priestorom, kde sa klip odohráva, podčiarkuje skľúčenosť a beznádej, ktorá je tam zachytená. Hlavnú linku deja tvorí moment, keď hlavná postava objaví kazetu a skúša si predstaviť, čo sa pred tým mohlo stať.

Komajota v poslednom roku prešla aj personálnou zmenou, keď z postu bubeníka odišiel Stano Čorej, ktorý kapelu spoluzakladal s Martinom Husovským. Na jeho miesto oslovil Martin Husovský bubeníka Radoslava Hanzela, s ktorým kedysi hral v jednej zo svojich prvých kapiel.

“Rado je vynikajúci bubeník, hrá sa nám spolu dobre a má to skvelú energiu. Dozreli sme ako víno a užívame si to,” uviedol Martin Husovský. Na basgitare hrá v kapele Marek Belanský (ex-Peha) a s kapelou naďalej vystupujú gitarista Juraj Kováč a klávesák Ján Pastirčák. Nový singel Pušný prach kapela nahrávala vo svojom štúdiu, v štúdiu Basement s Vladom “Randym” Gnepom a fini-šovala pod producentskou taktovkou Martina Migaša, s ktorým nahrala svoje prvé tri albumy.

Pre viac informácií o Komajote, jej novinkách a blížiacich sa koncertoch sledujte oficiálne webové stránky a profily na sociálnych sieťach.

Edo Kopček a NMR (foto: press Komajota)