JACKIE MENDOZA – CESTA K SEBAPRIJATIU

Americká speváčka Jackie Mendoza na debutovom albume „Galaxia de Emociones“ skúma svoj emocionálny svet ovplyvnený machizmom a náboženstvom.


Speváčka, skladateľka a multiinštrumentalistka Jackie Mendoza je ovplyvnená americkou i mexickou hudbou, pretože vyrastala medzi kalifornským mestom Chula Vista a Tijuanou. Vo svojom hudobnom vesmíre spája tieto dva svety s latinským popom, elektronickými klubovými zvukmi a súčasným indie popom. Podobne ako mnohí migranti druhej generácie zdieľa traumu z toho, že nikam nepatrí.

Na albume „Galaxia de Emociones“ skúma svoj zložitý emocionálny stav. V nahrávkach počuť hnev, beznádej, bezmocnosť i eufóriu počas párty alebo bezhlavého zamilovania sa. Jackie Mendoza pritom prekonáva geografické a spoločenské hranice, prechádza svojím vnútrom a v hudbe nachádza svoj osobný bezpečný priestor.

Proti patriarchálnym a náboženským vzorcom

Na začiatku pandémie sa Jackie ocitla v ťažkej životnej situácii, ktorá otvorila staré rany: Sama v New Yorku, ďaleko od rodiny, zavretá vo svojom byte, vydaná napospas správam šíriacim sa o súdnom dni. Tento čas využila na to, aby čelila rôznym démonom. Vo svojich textoch 29-ročná speváčka strieda španielčinu a angličtinu.

Každú z emócií využíva ako portál na reflexiu a zdieľanie svojich skúseností ako queer, mexicko-americkej ženy. Zároveň sa snaží aktívne vzdorovať patriarchálnym a náboženským vzorcom kultúrneho prostredia, v ktorom vyrastala. Vyzýva mladých ľudí z podobného prostredia, aby sa nenechali odradiť pochybnosťami a aby akceptovali širokú škálu svojho bytia.

Od elektroniky po indie rock

Jackie Mendoza začala svoje prvé piesne skladať s kamarátkou zo susedstva, keď mala len osem rokov. Na strednej škole sa naučila hrať na ukulele a spievala v školských muzikáloch. V New Yorku bola súčasťou niekoľkých kapiel, v ktorých spájala pop, techno i indie rock.

Jej nevídané pesničkárstvo sa prejavuje v piesňach ako „Pedacito“, ktorá je akýmsi listom všetkým ľuďom, ktorých v minulosti stratila kvôli depresii a drogám. V skladbe „Casino Estratosfera“ (imaginárnom vesmírnom kasíne) poukazuje na to, ako návykové správanie rodičov ovplyvňuje ich deti.

Album „Galaxia de Emociones“ nie je dokonalým albumom, silné momenty ale naznačujú, že jeho autorka by nás v budúcnosti ešte mohla prekvapiť.

NMR (foto: press Jackie Mendoza)