BANDA MAGDA – AKTUÁLNE HUDOBNÉ OSVIEŽENIE Z NEW YORKU

Banda Magda - Tigre (Ground Up - Verve, 2017)

Banda Magda - TigrePred tromi rokmi sme písali o americkej skupine Banda Magda a jej druhom albume Yerakina. Teraz, po vypočutí jej ďalšieho albumu, v poradí tretieho (Tigre), mi napadla tá istá myšlienka, ktorá mi napadla po vypočutí toho predchádzajúceho, stále je totiž, bohužiaľ, platná. Znela takto: „Originálna hudba to má ťažké, obzvlášť, keď sa vymyká jednoznačnému zatriedeniu do niektorého sprofanovaného hudobného štýlu a nie je dostatočne propagovaná“. Na Slovensku to platí prinajmenšom dvojnásobne. Našťastie, Banda Magda je nielen originálna, ale nám ponúka aj atraktívne piesne, ako sa hovorieva – poslucháčsky „light“ – čiže prístupné. Preto jej dáme znova priestor. Navyše, v New Yorku momentálne patrí k najuznávanejším.

Keby som Bandu Magdu mal k nejakej kapele prirovnať, boli by to medzinárodní Američania Pink Martini. S tými má Grékyňa Magda Giannikou, líderka Bandy Magdy, najviac spoločného. Vie toho dosť veľa – je speváčkou, skladateľkou, textárkou, akordeonistkou, klaviristkou, aranžérkou, producentkou, tanečníčkou, choreografkou a ešte aj – skvelou kuchárkou. Vyrastala na klasickej a jazzovej hudbe. Študovala filmovú hudbu na  Berklee College of Music, spolupracovala s Kronos Quartet. A čo je na nej najsympatickejšie, vyhýba sa negatívnym javov dnešnej doby, napríklad uniformnosti.

Banda Magda 2017Banda Magda koncertovala v 22 krajinách 5 kontinentov, na miestach a festivaloch ako Carnegie Hall, WOMAD, Atlanta Jazz Festival, Vancouver Jazz Festival, L’Olympia, Canarias Jazz, Apollo Hammersmith, Kennedyho centrum, Jazzový festival Kathmandu.

Album Tigre obsahuje piesne s francúzskymi, španielskymi, gréckymi a portugalskými textami, ovplyvnené brazílskou bossa novou, sambou, kolumbijskou cumbiou, afro-peruánskym landom, francúzskym Ye-Ye Girls popom sixties  (Jane Birkin, France Gall, Françoise Hardy), jazz manouche i rozličnou hudbou Grécka, Argentíny Mali, Zimbabwe i scénickou filmovou hudbou. Zvyčajne je predstavovaná ako veľkomestská world music, ovplyvnená nespočetnými stimulmi multikultúrneho New Yorku. Obsadenie kapely je tiež multikultúrne – medzinárodné. Napríklad hráč na basovú gitaru, svetobežník Andres Rotmistrovsky sa narodil v Argentíne, žije v USA. (Spolupracoval s Joan Baez). Bass Player Magazine ho poctil cenou „Talentovaný nováčik“.

Svet sa zmenšuje, cestovanie i komunikácia sa zrýchľujú, národy sa lepšie spoznávajú, samozrejme, tak ako to bolo od nepamäti – neraz najprv prostredníctvom umenia. Banda Magda to potvrdzuje.

Miroslav Potoček (foto: Banda Magda)