VIEUX FARKA TOURÉ: ALBUM LES RACINES JE POCTOU K TRADÍCIAM

Vieux Farka Touré patrí medzi najtalentovanejších hudobníkov z Mali. Jeho nový album „Les Racines“ (Korene) odkazuje nielen na korene africkej hudby, ale aj na rodinnú históriu. 

Vieux Farka Touré je gitarista, skladateľ, spevák a syn slávneho otca Ali Farka Tourého. Narodil sa v roku 1981 v mestečku Niafunké na brehu rieky Niger, kde žil a skladal piesne aj jeho otec, držiteľ troch cien Grammy. Našťastie neposlúchol jeho rady, aby sa nevydal na vrtkavú hudobnícku dráhu.

A hoci prvý album mu vyšiel v roku 2007, obsahoval aj nahrávky s otcom. Neskôr sa Vieux Farka Touré snažil ísť vlastnou cestou. Jej súčasťou boli aj spolupráce s hudobníkmi, ktorí nepochádzali priamo z Afriky. Patrili medzi nich napríklad Erik Krasno, Dave Matthews či John Scofield (album „The Secret“).

Nahral aj dve nahrávky s izraelským hudobníkom Idanom Raichelom (Touré-Raichel Collective) a v roku 2015 album „Touristes“, ktorý v vznikol v spolupráci s americkou pesničkárkou Juliou Easterlin.

Po albume „Samba“ z roku 2017 nasledovala päťročná prestávka, ktorej súčasťou boli aj „kovidové roky“.

Piaty album „Les Racines“ vyšiel na značke World Circuit, ktorá kedysi preslávila aj hudbu jeho otca.

Na novom albume môžeme znovu obdivovať skvelú interpretáciu afrického blues. Z hostí zaujme polovica dua Amadou & MariamAmadou Bagayoko. Na koru hrá Madou Sidiki Diabaté, brat Toumaniho.

Ďalšími hudobníkmi, ktorí sa objavili na albume, sú basista Modibo Mariko, hráč na ngoni Kandia Fa, Souleymane Kane – hrajúci na tekvicový bubon, perkusionista Moussa Dembele a flautista Madou Traore.

Živú verziu albumu „Les Racines“ budú môcť vidieť diváci World Music Festivalu v Bratislave 21. 8. 2022.

Jarmila Vlčková a NMR (foto: Kiss Diouara)