AFEL BOCOUM VYZÝVA K SÚDRŽNOSTI V MALI

Afel Bocoum, gitarista a skladateľ z Mali, nahral svoj štvrtý album „Lindé“. Srdečným hlasom žiada svojich krajanov o väčšiu súdržnosť a to bez náboženských a sociálnych rozdielov.

Svoj štvrtý album nahral Afel Bocoum vo veku 65 rokov. Jeho zaujímavý životný príbeh podčiarkuje skutočnosť, že už vo svojich trinástich rokoch hrával po boku skvelého západoafrického bluesového majstra menom Ali Farka Touré. Ako sólista ale debutoval až vo svojich takmer päťdesiatich rokoch. Vždy spieval a hral na gitare, dlho však pracoval ako učiteľ na poľnohospodárskej škole vo svojom domovskom regióne. Svoj hudobný talent využil na to, aby prostredníctvom piesní priblížil ľuďom sociálne myšlienky a poľnohospodárske inovácie. Tento sociálno-politický, vzdelávací prístup mu ostal až dodnes.

Hudba a politika

Na novom albume Afel Bocoum svojim vrúcnym hlasom apeluje na svojich krajanov, aby v týchto ťažkých časoch držali spolu. V jeho rodnej krajine je stále napätá politická situácia. Po vojenskom prevrate v auguste tohto roku sa síce stabilizovala, ale pretrváva chaos a obavy, že islamisti budú pokračovať v rozklade Mali.

Afel Bocoum je presvedčený, že hudba môže vytvárať dôležité spoločenské prepojenie. Patrí do Sonrai, prevažne moslimskej komunity, pre ktorú hrá hudba dôležitú úlohu. Napriek tomu sa v jednej piesni zastáva podania ruky s džihádistami, ktorí chcú zakázať hudbu.

Globálne myslenie verzus tradície

Album „Lindé“ je Afelovým vrcholným dielom. V jeho nahrávkach počuť západoafrické púštne blues, reggae i soukous. Zvuk gitary plynie ako voda v rieke Niger, pri ktorej sa narodil a vyrastal.

Základom tohoto albumu je stále tradičná hudba z Mali, folklór domovského regiónu Timbuktu, ktorú stelesňujú hudobné nástroje ako n’goni či kora a spev pozostávajúci z otázok a odpovedí.

Afel Bocoum interpretuje tento hudobný svet po svojom za pomoci Vin Gordona zo skupiny Skatelites, zložitých bicích dnes už nebohého Tonyho Allena a americkej hudobníčky Joan as a Police Woman. Pri nahrávaní asistovali africkí hudobníci Madou Kouyaté, Hama Sankaré, Madou Sidiki Diabate a externe sa na produkcii podieľali Nick Gold z vydavateľstva World Circuit a Damon Albarn.

NMR (foto: press Afel Bocoum)