BOMBINO NA NOVOM ALBUME DERAN BOJUJE ZA PRÁVA TUARÉGOV

Bombino - DeranBombino – Deran (Partisan Records 2018)

Tuaregský rocker Omara „Bombino“ Moctar pochádza z mesta Agadez (Nigéria) a spieva v tuarégskom jazyku tamašek. Bol vychovaný v 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia na Sahare, počas éry ozbrojených bojov za nezávislosť a násilného potláčania práv Tuaregov zo strany vládnych síl. Po období sucha s rodinou emigroval z Nigérie do Alžírska. Texty jeho piesní sa často zaoberajú geopolitickými problémami a hudba zachytáva duch odporu a povstania. Ako gitaristu ho najviac inšpiroval Ali Farka Touré a hudba jeho súpútnikov Tinariwen. Jeho hra na gitaru býva prirovnávaná k virtuozite, ktorú stelesňujú Jimi Hendrix, John Lee Hooker a Jimmy Page. Postupom času sa stal z Bombina medzinárodne uznávaný nielen gitarista, ale i spevák a skladateľ.

Na hudobnej scéne pôsobí od roku 2009. Spočiatku účinkoval v skupine Group Bombino, od roku 2010 sa prezentuje ako sólista. Výraznejší úspech dosiahol už s tretím albumom Agedez (2011). Do medzinárodného povedomia sa dostal vďaka albumu Nomad (2013), s ktorým sa takmer prebojoval do „mainstreamu“. Nahrávka sa vyšplhala na prvé miesto rebríčkov iTunes World a Billboard World. Bombino v tom čase „predskakoval“ Robertovi Plantovi, Amadou Et Mariam, či Gogol Bordello. Úspech albumu bol ovplyvnený produkciou Dana Auerbacha z amerického dua The Black Keys.

Bombino 2018Novinka Deran hudobne nadväzuje na album Azel (2016), ktorý produkoval David Longstreth z americkej indie rockovej skupiny Dirty Projectors. Aranžmány sú priamočiarejšie, bez košatých inštrumentálnych výplní hudobníkov. Rytmika je strohejšia, riffy „nervnejšie“, kostry piesní minimalistickejšie. Okrem rocku autor do nich svojsky vkladá i reggae. Pre tento crossover si vymyslel pôvabnú žánrovú škatuľku: tuareggae.

Nový album Deran bol nahrávaný v Casablance, nachádza sa na ňom 10 piesní. Skladby ako Tehigren (Stromy) a Imajghane (Slobodní ľudia) destilujú Bombinove spomienky z vlasti. Pieseň Oulhin (Moje srdce) evokuje teplo kmeňových väzieb medzi tuaregmi, ako aj agónie z bláznivých konfliktov, ktoré rozštiepili Saharu. Spletitá skladba Deran Deran Alkeir sa točí ako špirála okolo hypnotických rytmov, drnčiacej gitary a spevu, v ktorom zaznieva výzva. V jazyku tamašek názov tejto skladby znamená „najlepšie priania, najlepšie priania za mier“. Symbolizuje identitu a solidaritu Tuaregov, ktorá je ústrednou myšlienkou celého albumu. „Musíte začať s otázkou, kto ste,“ prehlásil nedávno Bombino a dodáva: „Vďaka všetkým cestám, všetkým skúsenostiam je to, akoby som si zapamätal, odkiaľ pochádzam. Vždy to bude môj domov a moje spomienky“.

Róbert Gregor (foto: press Bombino)