AFRO-FUTURISTICKÝ TRUBADÚR MOKEN NACHÁDZA ZVUKY NÁDEJE

Moken - Missing Chapters (Kenneth Nunga / Moodswing Records, 2019)

Moken je africký spevák, skladateľ a dizajnér v súčasnosti pôsobiaci v Atlante. Jeho spev v niektorých momentoch pripomína veľké osobnosti spojené s blues, rockom, jazzom i world music.

Moken 2019


Jeho prejav bude niektorým možno evokovať spevákov ako Screamin´Jay Hawkins, Roger Chapman, Nat King Cole, Manu Dibango, či Wasis Diop. V roku 2016 mu vyšiel prvý album Chapters of My Life. Niektorí hudobní recenzenti si už vtedy Mokena všimli a pomohli mu svojimi pochvalnými recenziami, v ktorých nechýbali oslavné vety ako: „Barytón a vibrato, aké ste ešte nepočuli!“

Moken nielen spieva a komponuje, ale aj hrá na viacero hudobných nástrojov – gitaru, klavír, akordeón, kalimbu, ngoni, koru, flautu, saxofón.

Niekedy sa musíte vrátiť a získať späť to, čo sa stratilo. Toto nutkanie prenasledovalo Mokena, ktorý nedokázal prestať premýšľať o tom, aké zvuky na jeho debutovom albume chýbajú.

Moken 2019

Podobne ako prvý album, tak aj albumová novinka Missing Chapters vás prevedie cestou životom hudobníka, ktorý začínal v Kamerune ako odevný dizajnér.

„Po presťahovaní sa do Ameriky som chodil do školy. Knihy z knižnice som usporiadal na zadnom sedadle auta. Nikto v škole nevedel, že moje auto, ktoré bolo zaparkované na ihrisku, je môj dom, v ktorom žijem“ – hovorí Moken.

Ktosi trefne poznamenal, že Amerika dostala zlatý hlas za zelenú kartu a za poriadnu dávku originálnej hudby, Mokenovu kombináciu afropopu, world music a blues. „Môj štýl je ako taviaci kotlík“ – vysvetľuje.

Nové Mokenove skladby vám dáme možnosť vychutnať si aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Moken)