AKINI JING: PRELOMOVÁ SKÚSENOSŤ

Akini Jing je čínska speváčka a skladateľka pochádzajúca z provincie Jün-nan. Jej piaty album „VILLAIN“ prekvapuje kombináciou tradičnej hudby a moderných postupov.


Akini Jing pôsobí na hudobnej scéne od roku 2008. Vo svojich začiatkoch bola známa pod menom Jingxi Zhu, pod ktorým zložila niekoľko hitov pre viacerých umelcov. Rok 2019 pre ňu znamenal zmenu značku a nový začiatok s čistým štítom. S novým menom sa vyprofilovala na kreatívnu a všestrannú umelkyňu a vybudovala si identitu kyborga, v ktorom sa snúbi technológia budúcnosti s jej čínskym pôvodom. Akini si dala za cieľ vytvoriť umeleckú formu, ktorá sa pokúša uvedomiť si seba samého a vybudovať jedinečný duchovný vesmír prostredníctvom introvertného skúmania.

Bojové umenie Wuxia ako súčasť tvorivého procesu

Všetky skladby na albume „VILLAIN“ sú inšpirované čínskym bojovým umením Wuxia, ktoré je tiež známe svojou špecifickou hudobnou formou. Speváčku v ňom priťahuje povaha postáv, ktorú asi najlepšie vystihuje oddanosť a život podľa vysokých ideálov. Zároveň sú tieto postavy obmedzované svojou ľudskosťou, pretože kladné aj záporné postavy sa z viacerých dôvodov dostávajú do rôznych situácií.

Nie sme na tom všetci rovnako? Náš duch môže byť silný, ale náš život predstavuje pravý opak. To je podstata „jianghu“, čo je čínske slovo označujúce ľudí na okraji spoločnosti, ktorí žijú podľa vlastného kódexu.


Tradícia verzus modernosť

Akini Jing je známa svojím psychedelickým hlasom a jedinečným prístupom k hudobnej produkcii, ktorý býva prirovnávaný ku Grimes, alebo Bjork. Speváčku fascinuje napätie medzi ideálmi a realitou a snaží sa nájsť spôsob, ako tradičný žáner vyjadriť novým spôsobom. Výsledkom je zaujímavá kombinácia zvukov starých čínskych nástrojov s elektronickými subžánrami ako sú techno, two-step a klubová hudba, ktoré podľa nej ilustrujú súčasnú undergroundovú hudobnú scénu.

„Svoj žáner sOM nazVALA orientálny kyberpunk, ktorý zahŕňa elektronickú hudbu, avantgardný tanec, interaktívne inštalácie, čínsku poéziu, strojové učenie, bojové umenia, videoart, či performance,“ POVEDALA aKINI.


Hudobný dokument

Nový album „VILLAIN“ je dokumentom, v ktorom nájdete elektronikou nasiaknutú skladbu „Call Me Shadow“, alebo osobnú skladbu „Black Widow“ odkazujúcu na kung-fu.

Nechýba ani emocionálna odozva – pokleslá, filmová balada ‚Hurt You Again‘, alebo zvrátená titulná skladba s účasťou britskej drill hrdinky, ktorú poznáme pod menom TeeZandos.

Ak máte záujem zoznámiť sa s hudbou Akini Jing podrobnejšie, môžete tak učiniť tiež prostredníctvom nášho rádiového vysielania na platforme Mixcloud počas rubriky „Album týždňa“.

NMR (foto: press Akini Jing)