ELEGANTNÝ GLOBÁLNY POP S NÁDYCHOM JAZZU OD SPEVÁČKY AWA LY

Awa Ly - Five And FeatherAwy Ly – Five and Feather (Naive 2016)

Awa Ly pochádza z rodiny senegalských prisťahovalcov. Narodila sa v roku 1977 v Paríži.  Študovala vo Francúzsku, no žije už 17 rokov v Ríme. Popri speve sa venuje aj herectvu. Od roku 2008 hrala v niekoľkých filmoch – Black And White, The Front Line, 20 sigarette, Escort In Love a ďalších. Jej spevácka kariéra sa začala albumom Modulated, ktorý vyšiel v roku 2009. Na tento titul neskôr nadviazala albumami Parole Prestate (2011), Awa Ly (2014) a naposledy aj albumom Five and a Feather (2016), ktorý sa  vďaka úspešnosti dostal neskôr do celosvetovej distribúcie. Keďže sme z neho niektoré piesne nedávno zaradili do nášho vysielania, predstavíme Vám túto dámu bližšie.

Awa je typickou predstaviteľkou súčasného globálneho popu, ktorú neovplyvnila hudba mainstreamových rádií. Jej spev charakterizuje zmyselný prejav a hlboký a zamatový hlas. Texty jej piesní sú prevažne anglické. Hudobne ju inšpirovali Sarah Vaughan a Afričanka Oumou Sangaré. V jej hudbe počuť vplyvy jazzu, folku, popu i blues. V roku 2013 absolvovala turné so známym talianskym hudobníkom menom Pino Daniele, čím získala skúsenosti z vystupovania pred veľkým publikom.

Awa LySkladby albumu Five and a Feather ovplyvnili aj jej životné skúsenosti z miest Dakar, Paríž, Rím, v ktorých pôsobila. Okrem dnešných obvyklých hudobných nástrojov používaných v pop music,  v nich počuť aj tóny špecifických hudobných nástrojov, napríklad čínskych huslí Erhu, alebo afrických nástrojov Sanza a Kora. Jej hudba preto pôsobí ako exotický koktejl namiešaný z rôznych príchutí.

Svoje piesne si Awa Ly komponuje zväčša sama. S produkciou posledného albumu jej pomohli Pascal Danae a Jean Lamoot z francúzskej skupiny Riviere Noire. Pri nahrávaní asistovali hudobníci Ballake Sissoko, známy hráč na koru z Mali a americký hráč na kontrabas Greg Cohen, ktorý v minulosti spolupracoval s Lou Reedom a Tomom Waitsom. Ruku k dielu priložili aj taliansky skladateľ Massimo Giangrande, senegálsky raper Faada Freddy, hráč na tradičný čínsky hudobný nástroj Erhu Guo Gan a ďalší hudobníci. Názov albumu Five and Feather  symbolizuje 5 prstov na ruke, 5 zmyslov, 5 morí, 5 kontinentov.

Róbert Gregor (foto: archív)