NEVŠEDNÁ SPOLUPRÁCA HUDOBNÍČOK WU FEI A ABIGAIL WASHBURN

Čo si budeme hovoriť, geograficky a ani hudobným zázemím nestoja americká pesničkárka Abigail Washburns hrajúca na bendžo a spievajúca čínska virtuózka Wu Fei s citarou guzheng práve veľmi blízko seba.

Medzi „old-time music“ a čínskymi tradičnými piesňami nemožno tiež vložiť znamienko rovnosti bez obzerania sa cez rameno, koľko ľudí si za vami ťuká na čelo. S požehnaním vzájomných empatií je v hudbe ale možné úplne všetko a nemusíte hneď myslieť na veľdielo, hoci už aj také ohlasy na album existujú.

Abigail s Wu na také oslnenie poslucháčov nemysleli a ani to nemali v pláne – stalo sa tak prirodzene.

Než sa započúvate a tým pádom zistíte, ako plynule dokáže anglicky spievaná apalačská balada prejsť do uspávanky v mandarínštine, z prvotného šoku by vás mohlo vyviesť pár faktov.

Sú dlhoročnými kamarátkami a na vymazaní rozdielnosti už predtým pracovali s gitaristom Kai Welchom v triu The Wu-Force; Abigail v Pekingu kedysi pracovala, plynulo hovorí po čínsky a s manželom Belom Fleckom a skupinou Sparrow Quartet v Číne často koncertovali. No a Wu Fei žije v Nahsville, študovala improvizáciu na Mills College a pokračovala hraním s hudobníkmi ako John Zorn a Fred Frith.

Takže je vlastne prekvapujúce, že spoločný album s Abigail nahrali až v roku 2020.

Zladenie dvadsaťjeden strunnej starobylej citary s „clawhammer“ bendžom najlepšie vystihuje skladba „Banjo Guzheng pickin ‚Girl“, kedy vám ani dvojjazyčný spev nepríde ako niečo obzvlášť neprirodzeného a pripraví vás na humorne feministický duet v čínštine „Who Says Women Are not as Good as Men“.

Začnete si tiež všímať dôležitého albumového podtextu: Wu všetkým chánom a vládou propagandisticky zneužívanými tradičnými piesňami vrátila pôvodnú podobu a národnostnú príslušnosť.

K obľúbenej balade „Roving Cowboy“ sa pridala s Avarguli, vznosnou melódiou Ujgurov z nešťastnej provincie Sin-ťiang a vznikol tak osemminútový fascinujúci manifest hrdosti.

Slávny žalospev „Water Is Wide“, prepletený s piesňou „Wusuli Boat Song“ národa Nanai, je potom poslucháčsky najvďačnejší. Preto s ním zrejme producent Béla Fleck úplne skvelý album otvoril.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Wu Fei & Abigail Washburn)