TALIAN ALBOROSIE NAHRAL NOVÝ ALBUM SO SKUPINOU BOBA MARLEYHO

Alborosie - Unbreakable: Alborosie Meets The Wailers United (VP Records , 2018)

Alborosie - UnbreakableTaliansky skladateľ, multiinštrumentalista, producent a dídžej Alborosie pôsobiaci na Jamajke si splnil sen a svoj dvanásty album „Unbreakable“ nahral s pôvodnou kapelou Boba Marleyho. Legendárny Wailers sa stretli v štúdiu Rasta na Sicílii so súčasnými poprednými jamajskými spevákmi.

Nebolo jednoduché zorganizovať, aby sa tak odlišné hudobné osobnosti spojili s Wailers. Ich hráč na klávesové nástroje Tyrone Downie, s ktorým Alborosie už v minulosti spolupracoval, túto spoluprácu umožnil. Keď bolo k dispozícii dosť hudobného materiálu, bol oslovený bubeník Aston Jr a syn pôvodného basového gitaristu Aston „Family Man“ Barrett. Z pôvodnej zostavy Wailers chýbal už len Family Man osobne a gitarista Junior Marvin. Alborosie vedel, že spevák Alpha Blondy nahral pred viac ako 30 rokmi spoločný album s kapelou Boba Marleyho. Svoju albumovú novinku „Unbreakable“ sa rozhodol nahrať v mnohom odlišne.

Špecifický hudobný štýl Wailers, pripomínajúci nahrávky Motown a zo štúdia One, sa na albume „Unbreakable“ podarilo zachovať. Nové skladby znejú ako revitalizácia minulej epochy reggae hudby s novou nadstavbou. Na Sicílii nahraté skladby istým spôsobom vytvárajú predpoklady pre novú kapitolu vo veľkej knihe „roots“ reggae. Jednotlivým piesňam Alborosie 2017nechýba spiritualita v rytme tlkotu srdca i sociálna kritika. Album „Unbreakable“ oživuje bojovníkov, ktorých stelesňujú osobnosti ako Bob Marley, Peter Tosh a Bunny Wailer.

Kolekciu štrnástich piesní majestátne otvára cover verzia piesne „The Unforgiven“, pôvodne od skupiny Metallica s hosťujúcou speváčkou Ragging Fayah. V skladbe „Mystical Reggae“, v ktorej Alborosie spieva s Jah Cure opisuje často neopísateľnú silu reggae. V piesňach „Live Conscious“ a „Mission“ Alborosie spolupracuje so známymi Topoi, ktorí sa stali súčasťou jeho života. V skladbe „Lie“ sa kriticky zaoberá korupciou na všetkých úrovniach. Nechýbajú aj osobné texty: V „Youth Like Me“ sa dozvedáme, že Alborosie bol ako dieťa šikanovaný. V skladbe „Too Rock“ spieva Beres Hammond a v pilotnom singli Contradiction sa po boku Alborosieho objavila ďalšia reggae hviezda Chronnix.

Nahrávky z albumu Unbreakable sa hodia k vrcholiacemu letnému obdobiu. Práve preto Vám ich dáme možnosť vychutnať si v ďalšom letnom „albume týždňa“.

Róbert Gregor (foto: press)