ALBOROSIE: OBETOVANIE SA ŽÁNRU REGGAE

Dva roky od vydania albumu „For The Culture“ sa Alborosie pripomína s trochu odlišnou nahrávkou s názvom „Destiny“. Zamýšľaným osudom sa tentoraz stalo zachovanie klasického reggae.


Pôvodom taliansky hudobník Alborosie vo svojom štúdiu Shengen v Kingstone zbiera historické zariadenia, ako sú napríklad zvukové efekty dubovej legendy Kinga Tubbyho alebo originálny mixážny pult zo štúdia Harryho J. Tieto efekty v 70. a 80. rokoch formovali reggae a preslávili ho na celom svete.

Alborosie sa pritom orientuje predovšetkým na Rub-A-Dub, subžáner reggae a predchodcovi dancehallu, ktorý preslávilo duo Sly & Robbie. Medzi známych predstaviteľov tohoto štýlu patria tiež Black Uhuru, Ini Kamozi, Henry „Junjo“ Lawes a Prince (neskôr King) Jammy. Ich hudba ovplyvnila Alborosieho hudobný kvesmír, ktorý sa od mnohých ďalších súčasných umelcov odlišuje. Jeho nový album „Destiny“ zaujme hutným zvukom, ktorý prechádza celým telom a zvádza k tancu. Ťažké basové linky a ostré bicie pôsobia ako telová masáž.

Okrem Alborosieho charakteristického zvuku sa na albume spája typický One Drop Boba Marleyho & The Wailers, raný dancehall 80. rokov a burácajúce syntetizátorové basy pripomínajúce britský dub. V časoch často monotónneho jamajského traphallu a niekedy až príliš sladkých afrobeatov evokuje album „Destiny“ silu, ktorá vychádza z hlboko vibrujúcich zvukov.

Rozmanité koláže

O rozmanitosť nových nahrávok sa postarali početní hostia. Okrem vysnívanej kombinácie Buju Banton, Burru Banton, aktuálneho držiteľa Grammy menom Kabaka Pyramid a nádejnej mladej speváčky Jaz Elise prekvapuje tiež turecký raper Ezhel, ktorý na albume oživil svoje reggae korene. V skladbe „Dubalist“ sa k Alborosiemu pridala babička jeho manželky. Sugus sa blíži k osemdesiatke, no nestratil nič zo svojho ohromujúceho hlasu, ktorý využíval už v 60. rokoch pri bubeníckych sessions grófa Ossieho. Skladba „Give It To Them“ je o zachovaní žánru. „Viral“ sa kriticky zaoberá sociálnymi médiami ako priemyslom podvodov. „Faith“ lamentuje nad stratou viery v západnom svete.

Retro budúcnosť

Alborosie obetoval svoj život žánru reggae. Kvôli tomu v roku 2001 zanechal prekvitajúcu hudobnú kariéru v Taliansku, opustil svoju rodinu v Bergame a presťahoval sa do epicentra tohto žánru. Dnes tvorí svoju obľúbenú hudbu vo svojom štúdiu v Kingstone a tvrdo pracuje na tom, aby sa pôvodný zvuk reggae nestratil. To, že „Destiny“ neznie zastaralo, je spôsobené aj vplyvmi súčasných hudobných štýlov ako hip-hop a trap, ktoré tiež zapadajú do jeho hudobného rozhľadu. Možno aj preto znie tento album tak nadčasovo.

NMR (foto: press Alborosie)