TEKE TEKE: DYNAMICKÝ CROSSOVER Z MONTREALU

TEKE::TEKE je kanadská skupina, ktorá kombinuje viacero hudobných žánrov. Nedávno jej vyšiel druhý album s názvom „Hagata“.


Množstvo umelcov sa v súčasnosti snaží o kombináciu žánrov, ktoré k sebe niekedy nepasujú. Na druhej strane, ak takéto fúzie fungujú, vzniká hudobný kaleidoskop, ktorý prináša niečo nové a svieže. Aby však takýto crossover fungoval, musí umelec dobre poznať žánre, ktoré kombinuje a popritom precízne ovládať tiež muzikantské umenie.

TEKE::TEKE začínali ako „tribute“ kapela, ktorá vzdávala hold japonskej gitarovej legende menom Takeshi Terauchi. Neskôr rozšírila svoj štýl o psychedelický rock, ktorý predstavila v roku 2021 na debutovom albume „Shirushi“. Jeho piesne skúmali témy identity, spirituality, znovuzrodenia a seba samého.

Kapela hrá na Shinobue (tradičnú japonskú bambusovú flautu), Taisho Koto (miestnu harfu) i trombón. Spolu s „fuzzy“ gitarami a rytmickou sekciou, ktorá pripomína zvuk japonských soundtrackov 60-tych a 70-tych rokov znie ich hudba punkovo a zároveň moderne.

Ich hudobný štýl pozostáva z japonského folku, psychedélie, brazílskeho surf rocku a ďalších žánrov, ktoré ovplyvnilo experimentovanie počas cestovania. Na svojom druhom albume „Hagata“ TEKE::TEKE využívajú silu mýtických odkazov a prežitých zážitkov.


Zábava i dramatickosť

Nový album sa nesie prevažne na vlnách nenáročných piesní, ktoré speváčka Maya Kuroki spieva vo svojej rodnej japončine. Jej punkový vokál vyniká napríklad už v úvodnej skladbe „Garakuta“, v ktorej počuť tiež zvuk flauty.

V ďalších častiach energickej zmesi prelínajúcich sa štýlov nájdete indie rock v kombinácii s dychovými nástrojmi („Hoppe“), bigbandové funkové cvičenia v štýle „blaxploitation“ doplnené o ázijské melódie („Setagaya Koya“) alebo odbočky do japonského folku („Kaikijyu“).

Vďaka charizmatickému spevákovi Kurokimu, ktorý dodáva koncertom TEKE::TEKE zmysel pre dramatickosť, má kapela výnimočnú atmosféru, ktorú sa oplatí spoznať tiež naživo.

NMR (foto: press TEKE::TEKE)