ALICE PHOEBE – CESTA K SEBAPOZNANIU

Na oduševnené piesne Alice Phoebe Lou sme upozorňovali už v minulosti. Na novom albume „Shelter“ táto juhoafrická speváčka prekonala samú seba.


Od roku 2012 žije Alice Phoebe Lou v Berlíne, kde začala svoju kariéru ako pouličná hudobníčka. Jej piaty album „Shelter“ je o splnených snoch. Zatiaľ čo prvé dva albumy „Orbit“ a „Paper Castles“ za zaoberali najmä témami sebapoznania“, tretie dielo „Glow“ bolo o rôznych nástrahách lásky. Najnovšie sa Alice Phoebe Lou prezentuje ako konsolidovaná postava, ktorá si našla svoje miesto v živote a vyrovnala sa s nástrahami vlastnej existencie.

„Mám pocit, že som niekam dorazila,“ prehlásila nedávno. Tento výrok vyznieva dôveryhodne, pretože jej nový album je obsahovo i hudobne sebavedomý. Jeho hlavnú tému zhrnula do titulnej skladby: „Skončila som s tým, že všetkých staviam pred seba áno – musím sa starať len o seba“.

Úkryt v sebe samej

Speváčka na novom albume dospela k názoru, že len ona sama môže prevziať kontrolu nad svojím životom. „Beriem si späť všetky kúsky seba, ktoré mi boli nedobrovoľne odobraté,“ spieva v emancipujúcej balade „Open My Door“.

To, že sa nechce úplne zaobísť bez druhých ľudí dáva najavo v piesňach ako „Lose My Head“ alebo „Lately“ v ktorých tvrdí, že vzťahy sú postavené na vzájomnosti a mali by byť dobrovoľné. V piesni „My Girl“ zaznieva tiež vyhlásenie, adresované všetkým mladým ženám.


V baladických skladbách ako „Angel“, „Shine“, „My Girl“ alebo „Hammer“ sa speváčka harmonicky, či melodicky zameriava na džezovú estetiku, v ktorej dominuje zvuk akustických gitár, klávesových nástrojov a niekedy aj steel gitary.

V živších nahrávkach ako „Shelter“ alebo „Lose My Head“ počuť disko i rock. Nezvyčajne znie folk-popový valčík „Lately“, podobne ako ležérna pieseň „Halo“, alebo „Open My Door“ so zvukom kostolného organu.

Alice Phoebe Lou sa konštruktívne vyrovnala so svojimi slabými i silnými stránkami a po hudobnej stránke skutočne dozrela. V minulosti jej skladby vznikali intuitívne z uvoľnených jam sessions, v súčasnosti ponúka obsah, ktorý nasmeroval štruktúru jej skladieb. Album „Shelter“ je doteraz najsebavedomejšou výpoveďou tejto speváčky.

NMR (foto: Alice Phoebe Lou)