SKUPINA ALTIN GÜN NA ALBUME „ON“ OŽIVUJE TURECKÝ PSYCHEDELICKÝ ROCK

Altin Gun - OnAltin Gün – On (Bongo Joe 2018)

Skupina Altin Gün z Amsterdamu spája vo svojich piesňach psychedelický rock sedemdesiatych rokov minulého storočia s funkovými rytmami. V popredí jej hudby počuť strunový hudobný nástroj saz, ktorý je typický pre tureckú, kurdskú, azerbajdžanskú a perzskú tradičnú hudbu.

Altin Gün tvoria traja Holanďania a dvaja Turci žijúci v Amsterdame. Spoločne sa rozhodli vytvoriť nový zvuk zo starých ingrediencií, pretože vo svojej hudbe miešajú zvuky z Turecka, ktoré boli typické pre starší psychedelický rock so súčasnou modernou hudbou. Skupinu vedie basgitarista Jasper Velhust, ktorý sa nadchol pre tureckú hudbu sedemdesiatych rokov. Spolu s multiinštrumentalistom Jackom Gardnerom s obľubou cestovali do Istanbulu, kde hľadali inšpiráciu v obchodoch so starými vinylovými platňami. Altin GunVýrazne ich ovplyvnila hudba hudobníkov ako Selda Bağcan, Neşet Ertaş a Erkin Koray. Altin Gün vzdávajú hold týmto vplyvným tureckým umelcom a aktivistom na svojom debutovom albume On. Vychádzajú z ich textov, čím oživujú umeleckú slobodu Turecka, ktorú tieto texty symbolizujú. Zaujímavosťou je, že titul On vychádza pod švajčiarskou značkou Bongo Joe.

Piesne skupiny Altin Gün vznikajú improvizáciou na spoločných stretnutiach jej členov. Pre ich adekvátnu reinterpretáciu je rozhodujúci každý úryvok pôvodnej nahrávky. Turecká časť kapely starostlivo vyhodnocuje zvukový materiál, z ktorého skupina vychádza. Jej spev pritom na nových nahrávkach znie ako zo starého magnetofónu. Spoločne sa snažia o vytvorenie aktualizácie tureckého psychedelického rocku, čo sa im z veľkej časti podarilo.

Robert Gregor (foto: press Altin Gün)