AMSTERDAM KLEZMER BAND PREKRAČUJÚ HRANICE ŽÁNROV

Amsterdam Klezmer Band (AKB) hrajú piesne v štýle klezmer s prvkami balkánskej, rómskej i hip-hopovej hudby. Nový album „Bomba Pop“ produkoval rakúsky hudobník Dunkelbunt. Skupina ho venovala jej zosnulému spoluzakladateľovi a akordeonistovi Theovi van Tolovi.


Holandskú skupinu Amsterdam Klezmer Band založil v roku 1996 saxofonista a spevák Job Chajes. Dodnes sú autormi väčšiny svojho repertoáru. Nie sú zakonzervovanými  tradicionalistami, naopak v rámci klezmeru vždy experimentovali, a to dosť odvážne. Kombinovali ho nielen s cigánskou, džezovou, či juhoamerickou hudbou, ale občas ho dochutili aj rapom. Ich skladby remixovali svetoznámi dídžeji ako C-Mon & Kypski, Shantel a ďalší.

Sami seba nazývajú „mini dychovka“. Na ich koncertoch väčšinou zavládne radostné spojenie rôznorodých návštevníkov. Ich druhý spevák Alec Kopyt pochádza z Odesy. Priniesol do kapely starý, horkosladký piesňový štýl ulíc tohto prístavného mesta.

„Sme demokratická kapela. Rozmanitosť je to, čo vytvára náš špecifický štýl“, povedali AKB.

Najnovší album „Bomba Pop“ obsahuje nápadité skladby, rýchle i pomalé, inštrumentálne aj vokálno-inštrumentálne. Jeho nahrávky začali vznikať koncom roka 2022. Skladali ich viacerí členovia skupiny a nahraté boli v spolupráci s rakúskym dídžejom, klaviristom a producentom Dunkelbuntom, čo je pseudonym Viedenčana Ulfa Lindemanna. Tento hudobník je starým známym kapely, spolupracoval s ňou už na začiatku 90. rokov počas mánie „Balkan Beats“ na remixoch skladieb „Naie Chuppe“ a „Chassid in Amsterdam“.


Moderný nielen klezmer

Výsledkom poslednej spolupráce Amsterdam Klezmer Band a Dunkelbunta je vzrušujúca, búrlivá zmes tradičného klezmeru, orientálnych melódií a vplyvov súčasnej pop music v kombinácii s charakteristickou energiou, ktorou je pre túto kapelu známa už viac ako dve a pol desaťročia.

Úvodná skladba „Do It In Amsterdam“ zaujme zmesou cumbie a klezmeru. V roku 2025 oslávi holandské hlavné mesto 750. výročie svojho založenia a kapela z tohto bezpečného útočiska, ktorému sa v jidiš hovorí Mokum, sa na to už teraz teší. Na albume nájdete napríklad pieseň „Boogaloo Choices and Consequences“ inšpirovanú rytmami drum & bass. Jej text je o rozhodnutiach a ich nevyhnutných dôsledkoch. Piesne ako „Bomba“ a „Joey’s Hora“ vás prevedú tradičnejším židovsko-americkým swingom a takmer klasicky znejúcimi motívmi.

Skladba „On Mala“ rozpráva príbeh vojnového hrdinu, ktorý prišiel o nohu a teraz sa pretĺka životom. Kapela vás tiež pozýva, aby ste sa nechali očariť „Sirénami z Amsterdamu“, inštrumentálnym balkánskym klezmer-reggae zážitkom, ktorý dáva každému členovi príležitosť predviesť svoj individuálny štýl.


Skladbu „Fire“ naspievala Brenna MacCrimmon, známa svojou pôsobivou interpretáciou tureckej a balkánskej hudby. Počuť v nej kombináciu tureckých groovov s popovými melódiami. „Jasper’s Dance“ ponúka rýchlu zmes merengue a hip-hopu a pieseň „A Greater Plan“ od Joba Chajesa zdôrazňuje dôležitosť zodpovednosti za náš svet.

„Bomba Pop“ je hudobne pestrým albumom, ktorý napriek rôznorodosti nepôsobí nesúrodo. Je dobrou predzvesťou nadchádzajúceho turné kapely po Holandsku a snáď aj po ďalších európskych mestách. Zatiaľ si ho môžete vychutnať v našom Mixcloud vysielaní v rubrike „Album týždňa“.

Róbert Gregor (foto: press Amsterdam Klezmer Band)