ANA ALCAIDE – SILA RITUÁLU

Ana Alcaide vydala šiesty album s názvom „Rituál“, ktorý poukazuje na silu spojenia prostredníctvom každodenných rituálov. Novinku inšpirovalo stretnutie s iránskym spevákom Rezom Shayestehom a perzskou poéziou.

Španielski hudobníci dokážu niekedy príjemne prekvapiť, až zaskočiť. Patrí k nim aj speváčka, skladateľka a multiinštrumentalistka Ana Alcaide, ktorej najväčšou láskou nie je španielsky hudobný nástoj, ale švédsky – nickelharpa (stredoveký švédsky sláčikový nástroj podobný ninere, zobrazený aj na švédskych bankovkách 50 kronor).

Ako sedemročná začínala hrať na husle.

Študovala na konzervatóriu v Madride, neskôr na univerzite vo Švédsku. Tam spoznala nickelharpu, ktorú sa v Španielsku snažila zaviesť do muzikantskej praxe. V roku 2006 nahrala svoj prvý album s názvom „Viola de Teclas“ (Klávesové husle), čo je jej španielske pomenovanie nástroja nickelharpa. Neskôr nahrala ďalšie dva albumy žičlivo prijaté hudobnými publicistami.

V roku 2015 nahrala Ana Alcaide album s Gotrasawala Ensemble (Ansábel globálneho stretnutia ) album s názvom „Tales of Pangea“, ktorý bol svojim spôsobom aj experimentálny. Experiment Any Alcaide spočíval v tom, že skĺbila kastílsku a sefardskú hudbu Španielska s hudbou Indonézie zo západnej časti ostrova Jáva, kde žije 40 miliónový národ Sundov, prevažne moslimov.

Ich kultúra sa odlišuje od kultúry ostatných častí Jávy, nie je hinduistická, ani budhistická, ale islamská, čiže i menej hierarchická, čo sa prejavilo i počas nahrávania jej albumu, na ktorom si ako rovný s rovným priateľsky podávajú ruky tvorcovia hudby z Východu a Západu.

Nový album vyzdvihuje dôležitosť malých skutkov i miesto, na ktoré sa môžeme vrátiť.

V dvanástich piesňach počuť súfijské mystické verše, i prírodné zvuky. Niektoré skladby inšpirovalo stretnutie pred viac ako päťnástimi rokmi, iné cudzie mesto, intímna cesta, alebo aj sila rituálu.

Denník života je písaný formou stredovekého epického žánru, ktorému sa hovorí gesta. Väčšinou pojednáva o hrdinských činoch významnej osobnosti, prípadne celého národa. Uprednostňuje príčinné súvislosti pred časovou postupnosťou.

Tvorba Any Alcaide je počuteľne zameraná na „adult oriented“, čiže na dospelé publikum. Čisté dobrodružstvo uskutočnené len pre samotnú hudbu. Albumu „Ritual“ sa navyše v súčasnosti mimoriadne dobre darí v rebríčku World Music Chart Europe.

NMR (foto: press Ana Alcaide)