ANGLICKEJ SKUPINE ALT-J VYCHÁDZA TRETÍ ALBUM RELAXER

Alt-J - RelaxerAlt-J – Relaxer (Atlantic Records 2017)

2.6. 2017 vychádza skupine Alt-J dlho očakávaný tretí album nazvaný Relaxer. Pred oficiálnym vydaním boli z neho zverejnené piesne 3WW, In A Cold Blood a Adeline. Skladba Adeline je o diablovi tasmánskom, ktorý sa zamiluje do ženy pri jej plávaní (pozn. tento diabol má povesť zákerného a extrémne zúrivého zvieraťa). Vznikla v Austrálii, ešte počas ich posledného koncertného turné. Dokončili ju v slávnych londýnskych štúdiách Abbey Road. Ostatné nahrávky albumu Relaxer sme mali možnosť streamovať už pár dní pred ich oficiálnym vydaním. Okrem spomínaných troch piesní, sme ale povolenie na ich odvysielanie nedostali. Táto novinka je totiž pod drobnodohľadom vydavateľa, ako prísne strážený artikel. Album nie je dlhý a celkovo obsahuje len osem nahrávok. O to intenzívnejšie bolo ich počúvanie. Okrem doteraz zverejnených skladieb nás zaujala svižná Hit Me Like That Snare, alebo i komornejšia pieseň Deadcrush. Obe tieto skladby budete počuť aj v našom vysielaní.

Alt JPoďme si ale pripomenúť históriu tejto tejto nepochybne najúspešnejšej anglickej skupiny posledných rokov. Joe Newman, Gus Unger-Hamilton, Thom Green a Gwil Sainsbury založili prvú skupinu v roku 2007 ešte na škole v Leeds. Jej pôvodný názov „Daljit Dhaliwal“ a neskorší „Films“ napokon zmenili na klávesovú skratku pre trojuholníkovitý symbol delta na klávesniciach Mac. Po škole sa presťahovali do mesta Cambridge, kde niekoľko mesiacov pracovali na svojich skladbách. Výsledkom bola zmluva z Infectious Music a rovnomenné EP ∆, z ktorého pochádza hit Breezeblocks. Videoklip k tejto skladbe doteraz láme rekordy v počte prehratí na Youtube a na ďalších streamovacích službách. Koncom mája 2012 Alt-J na seba upozornili debutovým album s názvom An Awesome Wave. Album sa umiestnil v britskej hitparáde medzi TOP 20 a piesne z neho hrala väčšina britských rádií. V tom čase sa Alt-J stali pravdepodobnými favoritmi na zisk ceny Mercury Music Prize. Toto prestížne ocenenie si napokon aj prevzali počas jubilejného 20. ročníka súťaže. Okrem toho získali za tento album cenu Ivor Novello Awards, udeľovanú Britskou akadémiou skladateľov a autorov. V septembri 2014 im vyšiel druhý album s názvom This Is All Yours, ktorý v dosiahol vrchol britského albumového rebríčka. Tento titul bol nominovaný na cenu Grammy (v kategórii album roka) a Brit Awards.

Alt- J dnes pôsobia už len ako trio. Novinka Relaxer má byť akýmsi pokračovaním ich debutového albumu z roku 2012. Jednotlivé piesne boli nahrávané na rôznych miestach vo Veľkej Británii, tretíkrát pod drobnohľadom producenta menom Charlie Andrew. Celkovo ich hodnotíme kladnejšie, ako nahrávky z predchádzajúceho albumu. Alt-J si čoskoro budeme môcť naživo vychutnať aj na Slovensku, na tohtoročnom festivale Pohoda.

Róbert Gregor (foto: Pias)