ANGLICKO-SLOVENSKÝ PROJEKT HOTEL ART PREDSTAVUJE SINGEL A VIDEOKLIP

V spolupráci vydavateľstiev Bruuder Records (SK) a Haven Records (UK) vychádza debutový singel kapely Hotel Art, ktorú tvoria Boo Hewerdine a Vlado Nosáľ. Skladba s názvom „Raised On Television“ je ochutnávkou z pripravovaného albumu kapely.


Kapelu Hotel Art tvorí mladá nádej z Bratislavy Vlado Nosáľ a starý harcovník zo zlatej éry britského indiepopu Boo Hewerdine, ktorý zložil a produkoval skladby pre hudobníkov ako Natalie Imbruglia, Mel C, The Corrs , k.d. lang, Eddi Reader a veľa ďalších.

Hudobníkov spája fascinácia všednosťou, utilitárnou krásou a masovo produkovaným umením. Spoločne tvoria a nahrávajú piesne, ktoré vyzdvihujú každodenné maličkosti. Hudobne sú zakorenení rovnako v klasickej piesňovej forme ako v období chaotického indie-popu a zvukovo sa snažia napodobniť to, čo ich inšpiruje vizuálne.

„Jedným z čarovných aspektov spoločného muzicírovania je to, že pri ňom vek nehrá žiadnu úlohu. Hudobné priateľstvo s Vladom je pre mňa jednou z najväčších radostí posledných rokov. Je o polovicu mladší ako ja, no existuje medzi nami niečo ako telepatické porozumenie, “ povedal Boo Hewerdine.

Vlado je dlhoročným fanúšikom Hewerdinovej hudby, no osobne sa dvojica zoznámila v Londýne až v roku 2018. Boo hral klubový koncert a počas svižnejšej pesničky vyhlásil tanečnú súťaž. Prvú cenu – podpísané cédečko – si odniesli domov práve Vlado s priateľkou Soňou. O dva roky neskôr, v hlbokom lockdowne, sa Vlado prihlásil k Boo-ovi na online workshop songwritingu. Boo ho po chvíli z workshopu vyhnal so slovami, že ho nemá čo naučiť. Tak spolu založili kapelu. Vo virtuálnom priestore sa stretávali na týždennej báze a napísali spoločne približne 50 pesničiek.

Vlado Nosáľ

„Boo je človek, ktorý napísal doslova stovky výborných pesničiek a má vždy svieži pohľad na to, ako skladbu uchopiť. Pracovať s ním je česť, veľká škola a vďaka jeho zmyslu pre humor aj obrovská zábava. Stále žasnem nad tým, ako sa z tejto nepravdepodobnej, geograficky a generačne vzdialenej dvojice stala kapela, ktorú čaká album a spoločné hranie“, dodáva Vlado Nosáľ.

V roku 2022 sa dvojica stretla už naživo, v štúdiu Saltwell vo Veľkej Británii, kde spoločne nahrali pár pesničiek. Pod taktovkou producenta Chrisa Peppera vzniká album, ktorý vyjde už tento rok. Prvou ukážkou je singel „Raised On Television“. O jeho mastering sa postaral Mark Freegard, známy spoluprácou s The Breeders či Manic Street Preachers. Vydanie LP sa kapela Hotel Art chystá osláviť koncertami ako vo Veľkej Británii, tak na Slovensku.

Nový videoklip

Boo a Vlado predstavujú prvú a poslednú generáciu, odchovanú na televíznej zábave. Hudobne je novinka inšpirovaná érou glam rocku a text je oslavou čias, kedy bol (nielen) večerný program výsostne v rukách televíznych dramaturgov. O video sa postarala režisérka Soňa Maletz a ide o „jednozáberovku“ natočenú v podpalubí bratislavského klubu Pink Whale. V hlavnej úlohe sa predstavili Vlado Nosáľ a ďalších 17 ľudí z jeho blízkeho kruhu. Boo Hewerdine sa v klipe objavuje – symbolicky – na vintage televíznej obrazovke.

Branislav Kaľavský a NMR (foto: Soňa Maletz)