INNA DE YARD O MIERI A HARMÓNII

Po štvorročnej prestávke sa reggae projekt Inna De Yard pripomína s ďalšou sériou klasických unplugged nahrávok s názvom „Family Affair“.


V roku 2017 sme Vám predstavili album hudobného projektu Inna De Yard s názvom The Soul Of Jamaica, na ktorom sa podieľali dve generácie jamajských hudobníkov. Legendárni speváci zo zlatej éry „roots“ reggae spolupracovali s mladými predstaviteľmi jamajskej scény, čím sa im podarilo oživiť pôvodnú podstatu myšlienky hudobného štýlu reggae. Už v tom čase zúčastnení hudobníci ukázali ako vkusne môžu znieť  nahrávky tohto štýlu v akustickom predvedení. Takisto sme od tohto projektu neobišli ani bezmenný album z roku 2019.

Akustické nahrávky

Inna De Yard nahrávajú svoje skladby odlišným spôsobom ako väčšina súčasných hudobníkov v digitálnych štúdiách – prevažne akusticky. Z ich hudby je cítiť teplo akustického zvuku, emócie jednotlivých hlasov a kolektívnu energiu. Spoločne sa im darí zachytiť vzácne okamihy vznikajúce pri nahrávaní, ktoré sú takmer duchovné.

Ďalšou zaujímavosťou je, že ich skladby vznikajú zväčša pod holým nebom. Priekopníkom takéhoto spôsobu nahrávania je vydavateľstvo Makasound a prvé nahrávky pod hlavičkou voľného projektu Inna De Yard vznikli už v roku 2000.


Rodinná záležitosť

Nové nahrávky vznikli počas štyroch dní vo vile Reggae Legends s výhľadom na pohorie Kingston’s Blue Mountains. Znovu sa v nich prezentujú hviezdni speváci ako Cedric Myton, Keith & Tex, Winston McAnuff, Johnny Osbourne, Kiddus I, Steve Newland, Derajah, Kush McAnuff & Keith Rowe.

Album nadväzuje na celovečerný dokument „Soul of Jamajka“ z roku 2019, ktorý režíroval Peter Webber. Posolstvo tejto skupiny spočíva v piesňach o globálnom mieri a harmónii.


Stabilným a kľúčovým členom skupiny Inna de Yard je bývalý líder skupiny Congos Cedric Myton. Jeho jedinečný vokál zažiaril v singli „Humanity“, ktorý je novou verziou skladby „Prince Lincoln“ z roku 1979 pôvodne od skupiny Royal Rasses.

Nedávno vznikol tiež videoklip k piesni „Truth & Rights“ s vokálom Johnnyho Osbournea. Nová verzia tohoto hitu zachytáva podstatu jamajskej populárnej hudby odhalením jej základných esencií.

Nový album „Family Affair“ dokazuje, že Inna De Yard sú stále v dobrej kondícii. Niektorí z pôvodných členov kapely žial zomreli, dedičstvo a zodpovednosť za opätovné stvárnenie rituálu outdoorových reggae jam sessions, bude ale určite ešte nejaký čas pokračovať.

Róbert Gregor (foto: press Inna De Yard)