ANTWERP GIPSY-SKA ORCHESTRA – HUDOBNÉ PREKVAPENIE Z BELGICKA

Antwerp Gipsy-Ska Orkestra - Duivelsblauw (Dox Records, 2020)

Mapovanie zaujímavých albumov vychádzajúcich v roku 2020 pokračuje titulom „Duivelsblauw“, ktorý nahrala belgická skupina Antwerp Gipsy-Ska Orkestra.


Antverpy sú vďaka bohatej histórii a medzinárodnému prístavu taviacim kotlom rôznych kultúr, miestom kde sa stretávajú ľudia z celého sveta a vymieňajú si nápady. Hudba skupiny Antwerp Gipsy-Ska Orkestra reflektuje na tieto podnety a počuť v nej cigánsku dušu, korene reggae, balkánske rytmy i ska. Ich otvorenosť je prezentovaná zaujímavým spôsobom, pretože šesť hudobníkov s rôznym hudobným zázemím podáva čistú, surovú energiu autentických rómskych melódií transformovanú do rytmu ska a ďalších hudobných žánrov.

Existujú od roku 2004 a do roku 2019 im vyšli štyri albumy: Tuttilegal ‎(2007), I Lumia Mo Kher (2011), KiloGipsyska a (2015 a Black Panther ‎(2017).

Skupina Antwerp Gipsy-Ska Orkestra sa môže pochváliť charizmatickým frontmanom Gregorom Engelen, chytľavými piesňami, improvizačnými schopnosťami zodpovedajúcimi jazzovému kombu, pouličnou dôveryhodnosťou, živelnou energiou na pódiu a nespočetným množstvom štýlov a rytmov, ktoré presahujú hranice hudobného štýlu ska.

Stúpajúca prestíž im dopomohla k vystúpeniu v prestížnej sále Melkweg v Amsterdame so skupinou Balkan Beat Box. Koncertovali aj na prestížnom festivale Eurosonic, ktorý im potvrdil popularitu a priniesol pozornosť mnohých festivaloch v Holandsku, Belgicku i v ďalších európskych krajinách.

Po štyroch platniach Antwerp Gipsy-Ska Orkestra zverejnili v januári 2020 svoj piaty album „Duivelsblauw“.

V piesňach nového albumu počuť libanonské, grécke i turecké vplyvy v kombinácii s jamajskými zvukmi. V porovnaní s predchádzajúcimi albumami je to repertoár o niečo širší. „Vďaka nášmu novému holandskému vydavateľstvu Dox Records sme museli rýchlo nahrať nový album. Vďaka tomu sme hľadali tiež grécke, turecké a arabské melódie. Texty piesní sú  v holandčine a v angličtine, pretože v pôvodných jazykoch som ich nevedel naspievať,“ uviedol frontman skupiny.

Na albume „Duivelsblauw“ sa nachádza osem piesní, z ktorých sú niektoré autorské a iné prebrané.

Napríklad pieseň libanonského skladateľa menom Ihsan Al Munzer, ktorú napísal v roku 1981, je o začiatku čistiek v arabskom svete. „Tú skladbu sme prerobili do ska a znie to veľmi dobre,“ hovorí o nej  Engelen, ktorý okrem toho že spieva, je tiež trubkárom.

Nové nahrávky belgických Antwerp Gipsy-Ska Orkestra vám dáme možnosť vychutnať si aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press)