BRNENSKÁ SKUPINA PLUM DUMPLINGS MÁ DRUHÝ ALBUM

Skupina Plum Dumplings, stálica brnianskej alternatívnej scény, vydala druhý album s názvom „Jiný místo“. Pokrstí ho 22. januára 2020 v brnenskom klube Kabinet múz a už teraz môže sľúbiť prítomnosť minimálne troch známych hudobných hostí.

Album vznikal v spolupráci s producentom Tomášom Neuwerthom (Nierika, Kittchen, Zvíře jménem podzim, Kafka band) a nahrávanie prebiehalo v štúdiách 3 bees (Jinočany) a Animan (Kopřivnice).

Výraznou zmenou oproti minulej platni „L’épitaphe des KOS“ je prechod z francúzštiny do češtiny.

Témou platne je strácanie, či už sa strata zábrany, alebo dôvery a zároveň nachádzanie niečoho nového, hľadanie cesty von, ktorá bezpochyby vždy existuje.

„Prechod k českému jazyku je svojím spôsobom oslobodzujúci, ale zároveň aj zodpovednejší. Za francúzštinu sa dalo veľa schovať a dôležitá bola skôr melódia spevu a slov. S češtinou cítim oveľa väčšiu blízkosť poslucháčov, ktorí sa tak môžu lepšie stotožniť s príbehom, alebo pocitom, ktorý môže text vyjadrovať. Zároveň mi český jazyk ponúka iné melodické možnosti, „hovorí autorka textov a speváčka Adela Poľka.

Úvodná skladba je inšpirovaná rovnomennou knihou „Rybí krev“ od Jiřího Hájíčka, ktorá reflektuje historickú udalosť, kedy sa obyvatelia mnohých dedín museli vysťahovať zo svojich domovov kvôli vzniku nádrže na ochladzovanie v Temelíne.

Autorom textu „Něco bylo“  je brnenský básnik a majiteľ vydavateľstva Druhé město Martin Reiner.

Inšpiráciu na obal albumu hľadala skupina hlboko zakorenená v Brne spolu s fotografkou Terezou Melicharovou v oblasti Cejlu, kde v súčasnosti prebiehajú dynamické zmeny, pretvára sa tu skladba obyvateľstva genius loci. Úzkosť zo strácania istôt a vlastných pocitov strachu sú potom akýmsi leitmotívom celej platne.

Hudobne sa od surovejšieho šansónu skupina posunula miestami do minimalistického prevedenia piesní, ale svoju záľubu v hlukových plochách a vrstvenia gitarových liniek si stále uchovala.

Indies Scope a NMR (foto: press)