FKA TWIGS: SEBAVEDOMIE NA NOVOM MIXTAPE

FKA twigs je jednou z najzaujímavejších speváčok z Veľkej Británie. Vo svojej hudbe mieša elektronickú hudbu s avantgardným popom a ako tanečnica a režisérka prezentuje prepracované videoklipy. Na novinke „Caprisongs“ sa jej tvorba posunula viac k mainstreamu bez toho, aby stratila svoju výnimočnosť.

Krátko po prvom lockdowne chcela FKA twigs skoncovať s hudbou. Na poslednom albume „Magdalene“ z roku 2019 sa totiž vysporiadala s partnerským rozchodom i rakovinou a nemala už chuť verejne prezentovať svoje pocity. No v izolácii, počas internetových rozhovorov s priateľmi, zatúžila po nových dobrodružstvách. Album „Caprisongs“ je jej cestou k sebe samej. Jeho názov je odvodený od slova „Capricorn“ čiže Kozorožec. Vetvičky FKA kvitnú v znamení zverokruhu.

Novinka sa začína slovami „Urobila som ti mixtape“

Do jednotlivých nahrávok speváčka zaradila útržky rozhovorov s priateľmi, ktoré sú najmä o jej liečebnom procese. FKA twigs tvrdí, že toto je spôsob ako získať povzbudenie. Jej piesne o vzťahoch, strachu, dôvere vo svoj vnútorný pocit dopĺňa zvuk gombíkov a pretáčania pomyselnej audiokazety. Táto párty s priateľmi dodáva mixtapu pocit osobnej výpovedi na úrovni albumu. V jednotlivých nahrávkach sa mieša trap, afrobeaty, dancehall s avantgardným popom a trip-hopom.

Voľnejšia, hravejšia, sebavedomejšia

FKA vetvičky sa neustále vyvíjajú, no stále si zachovávajú svoju umeleckú hodnotu. Vyštudovaná tanečnica s klasickou speváckou školou mala vo svojich začiatkoch v prejave istú nervozitu. Na novom albume okrem svojho typického jemného falzetu spieva čistým, silným hlasom a občas i rapuje.

Jej skladby sú bohaté na detaily, ktoré sú tentoraz hravejšie a veselšie. Produkovala ich spolu so španielskym hudobníkom El Guinchom, ktorý jej dodal nové sebavedomie. Na produkcii sa podieľala aj jej dlhoročná spolupracovníčka Arca a britský hudobník Koreless.

Medzi hosťami albumu sa objavili umelci z popovej i undergroundovej hudobnej scény. Sú medzi nimi The Weeknd, Jorja Smith, Pa Salieu a Shygirl.

NMR (foto: press FKA twigs)