ASIAN DUB FOUNDATION NA ALBUME ACCESS DENIED OSTÁVAJÚ NEKOMPROMISNOU KAPELOU

Asian Dub Foundation - Access Denied (X-Ray Productions, 2020)

Britská skupina Asian Dub Foundation sa pripomína deviatym štúdiovým albumom „Access Denied“. Štrnásť nových nahrávok je búrlivých, nekompromisných a radikálnych. Piesne nastavujú zrkadlo súčasnému mysleniu a zároveň stelesňujú odvážnu zvukovú víziu.

Na albume „Access Denied“ počuť divočinu punkovej džungle, osobitý drum’n’bass, indickú hudbu, ragga i dub. Militantno-lyrické texty nových piesní sú o témach súvisiacich s Brexitom, o nepriateľskej prisťahovaleckej politike i o klimatickej kríze.

V nových nahrávkach počuť hlasy viacerých hostí vrátane aktivistky Grety Thunbergovej, palestínskej skupiny 47 Soul, čilskej speváčky Any Tijoux, beatboxera Dub FX-a i britského komika Stewarta Lee.

Album „Access Denied“ vychádza dvadsaťpäť rokov od vydania debutového albumu skupiny „Facts and Fictions“ z roku 1995. Nahrali ho kľúčoví členovia skupiny Steven „Chandrasonic“ Savale, Dr. Das, Nathan „Flutebox“ Lee, Aktar „Aktavator“ Ahmed, Stephen „Ghetto Priest“ Townsend a bývalý bubeník Prodigy Brian Fairbairn.

Svojou novinkou nadväzujú Asian Dub Foundation na titul „More Signal, More Noise“ z roku 2015. Album vychádza po minuloročnom opätovnom vydaní ich tretej platne „Rafi’s Revenge“, ktorá získala v roku 1998 cenu Mercury Music Prize Awards, po množstve koncertov, ako aj po úspešnom recitále na opätovnom uvedení kultového filmu „La Haine“ od Mathieua Kassovitza.

V piesni „Stealing The Future“ počuť slová venované bývalému britskému premiérovi: „ruky hore, ak ste občanom nikoho a nemáte strach“.

Kapela na nových nahrávkach spomína aj na výroky Theresy Mayovej a Davida Camerona po referende o Brexite. Útočí na rétoriku nekompetentných politických osobností a na zhromaždenia rozdeľujúce britskú spoločnosť.

Gitarista Steven Savale na túto tému prehlásil:

„Naša hudba funguje vizuálne a nie je uzamknutá od zvyšku sveta. Hedonisticky zvádza k tancovaniu a oslave. Má to však zmysel len vtedy, ak váš tanec a párty sú protestom k súčasnej situácii.“

Po rokoch mnohých škrtov vo verejnom sektore, ktoré boli zapríčinené nacionalistickou politikou a odporom voči multikulturalizmu, predstavitelia Spojeného kráľovstva tvrdili, že je potrebné globálne obnovenie. Členovia skupiny Asian Dub Foundation predvídali príchod tohto dňa už na albume „Fortress Europe“ v roku 2003. Ich vizionárstvo ale môže pokračovať aj vďaka novému albumu „Access Denied“, ktorý vám podrobnejšie predstavíme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Asian Dub Foundation)