ASTROPICAL: ASTROLÓGIA I BLÍZKOSŤ K PRÍRODE

Bomba Estéreo z Kolumbie a Rawayana z Venezuely spojili svoje sily a vytvorili nový projekt Astropical. Napriek tomu, že medzi susednými krajinami vládne politické ticho, dvojica vysiela signál proti kultúrnemu rozdeleniu.


Skupina Bomba Estéreo z Kolumbie pomohla v deväťdesiatych rokoch naštartovať digitálnu cumbiu a nahrala skladby s mnohými známymi hudobníkmi. Rawayana sa stala najúspešnejšou venezuelskou kapelou, vďaka svojej zmesi reggae a indie rocku. Tieto dve skupiny sa spriatelili na medzinárodných podujatiach. Pred rokom napísala speváčka Li Saumet frontmanovi Betovi Montenegrovi na jeho narodeniny nasledujúcu vetu: „Beto, mám pocit, že Rawayana a Bomba Estéreo musia nahrať pieseň.“ Nasledujúce ráno mala Li v mailovej schránke inštrumentálnu skladbu, na ktorú napísala text spoločného singla „Me Pasa“. Výsledkom je zasnená ľúbostná pieseň s Liiným jemne chrapľavým hlasom, vybrnkávanými highlife akordmi a reggaetónovým beatom. Krátko nato sa Li a Beto stretli v Miami a v kolumbijskej Santa Marte a nahrali ďalších šesť piesní.

Fungujúca chémia

„Astropical“ znamená kozmickú astrológiu a blízkosť k prírode. Beto dostal nápad na tento názov, keď navštívil Li v jej vidieckom dome na kolumbijskom karibskom pobreží a ona mu na prechádzke rozprávala o šamanizme, ascendentoch a mágii Sierra Nevady.

„Jednoducho dajme každej z dvanástich piesní okrem oficiálneho názvu aj hviezdne znamenie,“ povedal Beto Montenegro.

Na obale albumu je vyobrazený strom v psychedelických neónových farbách. Jeho koruna sa odráža v koreňoch ako symbol neba a zeme, jin a jang, Bomba Estéreo a Rawayana. Rovnováha znamená, že ide o projekt s veľkou ženskou a mužskou energiou, no vyváženou. Obaja sa ideálne dopĺňajú.


Láska i oslava

Nálada na albume „Astropical“ by sa dala charakterizovať ako láska, túžba po cestovaní, alebo zhýralá latino fiesta pri západe slnka. Li a Beto sa k sebe navzájom túlia a fanúšikovia latinsko-americkej hudby v tom môžu rozpoznať aj hudbu, ktorej sa hovorí „música romántica“. V textoch jednotlivých piesní sa veľa hovorí o krásnej opálenej pokožke, sexi tetovaniach, mokrých tričkách a ďalších klišé z bazénových párty. Všadeprítomný reggaeton obsahuje highlife gitary, afrobeatové perkusie a niekedy aj klubové rytmy, ako napríklad v tanečnej piesni „Legó el verano“.

Viac podobností ako rozdielov

Venezuela a Kolumbia boli ešte v 19. storočí jednou krajinou. Až v roku 1831 sa Gran Kolumbia, ktorú založil Simón Bolívar, rozdelila na Venezuelu, Kolumbiu a Ekvádor. Desaťtisíce Venezuelčanov žijú v severokolumbijskej domovine.

„Hovoríme rovnako, vyzeráme podobne, máme spoločnú históriu. Máme rovnaké kódy. Máme teda oveľa viac spoločného ako rozdielneho. Čo môže byť samozrejmejšie ako spoločné muzicírovanie?“


Politické zmrazenie

Demokratická Kolumbia sa kultúrne i politicky rozvinula. Na druhej strane Venezuela upadá do autokracie a násilia, pričom milióny ľudí utekajú pred hladom. Bilaterálne vzťahy sú už roky na bode mrazu. Práve preto sú projekty, ktoré spájajú umelcov z oboch krajín, pozitívnym znakom kultúrnej diplomacie. Na jeseň minulého roka uskutočnil autokratický vládca Nicolás Maduro mediálnu kampaň na štvanie proti Rawayane, keď tvrdil, že ich pieseň „Veneka“ sexuálne diskriminuje miestne ženy. Skupina následne zrušila všetky koncerty vo svojej domovskej krajine.

Nová nádej

Útechou pre skupinu Rawayana bola začiatkom roka cena Grammy za najlepší latinsko-americký rockový album „¿Quién trae las cornetas?“. Vždy sa preto nájdu chvíle nádeje. Pieseň „Una Noche en Caracas“ bola inšpirovaná jedným takýmto momentom. V roku 2023 odohrali Bomba Estéreo a Rawayana svoj jediný spoločný koncert v hlavnom meste Venezuely. Po rokoch izolácie sa na krátky čas opäť otvorili letiská: bol to emotívny moment pre ľudí, ktorí roky žili v zahraničí a konečne mohli objať svojich blízkych. Li Saumet o tom povedala: „Bolo to historické. Cítila som silné spojenie s publikom. Prvý krok v procese, po ktorom môže nasledovať vývoj. Veci sa môžu vďaka hudbe zmeniť. Čo sa niekto snaží rozdeľovať, dokážu iní spojiť.“ Nahrávky z albumu „Astropical“ vám predstavíme v rubrike „Album týždňa“ v našom vysielaní na platforme Mixcloud.

NMR (foto: Maria Jose Govea, press)