BACAO RHYTHM & STEEL BAND – OLEJOVÉ SUDY POD PALMAMI

Bacao Rhythm and Steel Band - Expansions (Big Crown Records, 2021)

Znejú ako funková skupina zo sedemdesiatych rokov, pričom hrajú piesne s nádychom karibskej hudby. Hamburská kapela Bacao Rhythm & Steel na svojom treťom albume „Expansions“ kombinuje exotické rytmy so zvukmi oceľových bubnov.

Bacao Rhythm and Steel Band

Oceľový bubon je najmladším hudobným nástrojom v histórii populárnej hudby. Pochádza z Trinidadu, jediného karibského ostrova s ložiskami ropy. Karneval v Trinidade sprevádzajú obrovské bubnové orchestre hrajúce aj na šesťdesiat ocelových sudov súčasne. Tieto orchestre inšpirovali nemeckého hudobníka Björna Wagnera k založeniu skupiny Bacao Rhythm & Steel Band.

Inšpirácia hudbou z Karibiku.

Björn Wagner spoznal oceľový bubon počas štúdia v štáte Trinidad a Tobago. Bola to láska na prvý tón, pretože jeho zemitý a zároveň jedinečný zvuk má špecifické kúzlo. Rýchlo sa na ňom naučil hrať, pričom využíval vlastnú techniku. Zatiaľ čo sa oceľové bubny v Trinidade používajú väčšinou samostatne, on spojil ich zvuk aj s ďalšími hudobnými nástrojmi a štýlmi ako „špinavý“ funk a soul.

Hudobné fúzie.

Wagner svoju hraciu techniku spočiatku využil v skupine The Mighty Mocambos. Pod neskorším názvom Bacao Rhythm & Steel Band pracoval najmä na inštrumentálnych verziách hip-hopových skladieb.

„V zásade sme chceli dostať hip-hop zo samplov späť do zvuku živej kapely. Vyrastali sme s hip-hopom a poznáme jeho naprogramované rytmy. Dodnes ich máme radi. S kapelou nás bavilo hrať tieto minimalistické rytmy a potom ich nahrávať,“ hovorí Björn Wagner.

V rokoch 2016 a 2018 vydalo vydavateľstvo Big Crown Records skupine Bacao Rhythm & Steel Band dva albumy. Okrem funkových a rapových skladieb bolo na nich počuť aj hudbu z filmu Miami Vice, reggae klasiku od Johna Holta i originálne kompozície.

Prepracovanejší zvuk na albume „Expansions“.

Na svojom treťom albumom skupina Bacao Rhythm & Steel Band rozšírila a zmodernizovala svoj zvuk. Aranžmány nových piesní sú prepracovanejšie a celkovo znie album oproti svojim predchodcom viac hitovejšie. Prvým singlom sa stala cover verzia klubového hitu „Dirt Off Your Shoulder“ pôvodne od Jay-Z.

Prekvapivá je nová verzia piesne „Raise It up“ pôvodne od Slum Villages. Jej rytmus sa mení každých osem taktov, počuť loopi a výraznú basovú linku, ktorá sa miestami stráca.

Klenotom albumu je nová verzia skladby „Les Fleurs“ od Minnie Riperton, ktorú mala vo svojom repertoári aj skupina 4 Hero. Wagner v nej s cinkajúcimi oceľovými bubnami napodobňuje zvončekový hlas pôvodnej speváčky.

Na novom albume sa nachádzajú aj inštrumentálne verzie hitov pôvodne od Erykah Badu, Grace Jones či Ike Turnera, ktoré evokujú originalitu i typicky letnú atmosféru.

Róbert Gregor (foto: press Bacao Rhythm & Steel Band)