BAHAMA SOUL CLUB A ICH SOUNDTRACK K BOHÉMSKEMU ŽIVOTNÉMU ŠTÝLU

Bahama Soul Club - Bohemia After Dawn (Buyú Records , 2020)

Bahama Soul Club je nemecká skupina, ktorá vo svojich skladbách mieša jazz, funk, blues, bossa novu, karibské i africké hudobné štýly, pričom ich podfarbuje elektronikou. Kapelu od roku 2005 vedie multiinštrumentalista Oliver Belz a spočiatku pôsobila pod názvom The Juju Orchestra.

Nový album „Bohemia After Dawn“ je akýmsi soundtrackom k bohémskemu životnému štýlu. Pozostáva z dvanástich slnečných piesní. Po tvorivej prestávke sa Bahama Soul Club pripomínajú vyzretí a jemní, aby nás schladili svojimi vibráciami, ktoré vznikli v portugalskom regióne Algarve.

Piaty album skupiny Bahama Soul Club bol inšpirovaný multikultúrnym stretnutím rôznych ľudí, ktorých upútali úchvatné pláže v juhozápadnej Európe.

Z nespočetných nápadov, ktoré vznikli v posledných štyroch rokoch, kapela vybrala tie, ktoré žiarili najjasnejšie. V roku 2018  zverejnili Bahama Soul Club len jednu skladbu „Never Roam No More“ s hlasom legendárneho bluesmana Johny Lee Hookera. O rok neskôr vyšla skladba „Ain’t Nobody’s Business“ s vokálom Billie Holiday. Ďalšia skutočná legenda, Sister Wynona Carr prepožičala hlas piesni „Tears Run Down“.

Legendy z afroamerickej jazzovej a bluesovej histórie sa vkrádajú do moderného zvuku Bahama Soul Club. Kultúrny stret s mladou kozmopolitnou scénou v Algarve zanechal na nových nahrávkach tiež svoje stopy.

Oliver Belz o tomto hovorí: „Inšpirovali sme sa pôsobivou komplexnosťou miestnych umelcov, ktorých vidno žiť vo dne i v noci v baroch a na plážach. Máme od nich množstvo vzrušujúcich nápadov, z ktorých by sa dalo zostaviť niekoľko albumov. Niektoré z nich ešte určite využijeme v budúcnosti.

Album „Bohemia After Dawn“ sa začína mixom typickým pre Algarve. Počuť v ňom piatich umelcov z piatich rôznych krajín. Sú medzi nimi Taly Minkov-Louzeiro (Izrael), Josephine Nightingale (Veľká Británia), Hedvig Larsson (Švédsko), Cutty Wren (Veľká Británia) a Rui Correia (Portugalsko).

Pre všetkých bola táto spolupráca srdcovou záležitosťou a poslednou prechádzkou spolu s priateľom a zosnulým kolegom Vitorom Hugom. Títo umelci boli susedmi z ulice. V neposlednom rade v piesňach „Alma Sola“ a  „Mango“ počuť aj jeden z najzaujímavejších hlasov rodiny Bahama Soul Club, kubánsku speváčku Arema Arega. Bonusmi na albume sú dva remixy od Club Des Belugas (Mango) a Smoove (Never Roam No More).

Album „Bohemia After Dawn“ je vo svojej jednoduchej kráse nenápadný, ale ticho sebavedomý. Všetky skladby boli tvarované na maximum bez kompromisov, a preto vám ich radi predstavíme aj v našom vysielaní.

Pripájame krátky rozhovor, ktorý nám exkluzívne poskytol frontman Oliver Belz.

Ako si strávil posledné štyri roky a ako často si koncertoval?

„Najprv som sa presťahoval do Portugalska pred tromi rokmi a postavil som nové štúdio v západnej Algarve. Počas tejto doby som samozrejme pracoval na novom materiáli spolu s  André Neundorfom, hráčom na klávesové nástroje, ktorý sa tiež podieľal pri skladaní piesní. Mali sme veľa nápadov, ale nakoniec sme vybrali tých pár skladieb, ktoré žiarili najjasnejšie. Pred korona krízou som hral veľa koncertov v Algarve, ale nie s Bahama Soul Club. Niektoré koncerty boli ale aj s kapelou. Je to vždy pre mňa zábava a momentálne mi veľmi chýba!“

Kedy vznikol nápad zostaviť z posledných piesní nový album a ako jednotlivé nahrávky vznikali?

„Pre mňa nemôže existovať album bez vízie konečného produktu. Takže vždy to zaberie veľa času… Sumarizácia nápadov, vytváranie ukážok, mixáž piesní, všetko bez vízie… tento proces môže trvať, niekedy aj niekoľko rokov. V priebehu posledného roka sa vízia stávala čoraz reálnejšou a vznikli nápady na umelecké diela a názov albumu. Je dôležité dokončiť výrobu, pretože od tohto momentu viete, čo vám chýba, aby sa vaša vízia stala skutočným produktom. Na posledné tri piesne som pozval niektorých portugalských umelcov, ktorí žili za rohom. Vďaka Bohu! To bol samozrejme chýbajúci článok! Všetkých týchto ľudí som poznal predtým, pretože občas sme sa stretli v kluboch v okolí. Bol to experiment, ale výsledok je úžasný. Počas nahrávania tohoto albumu sme začali iba s niekoľkými, eklektickými mixami a zistili sme, že naše štúdio je naplnené skvelými vibráciami. Josephine Nightingale ‚Mercy Me‘, ‚Castelejo‘ a Taly Minkov-Louzeiro ‚Troubles all be gone‘. Najlepšia skladba na albume Castelejo je naša srdcová a zároveň je poctou Vitorovi Hugovi, milému portugalskému priateľovi a kolegovi hudobníkovi. Hrajú v nej Rui Correia na akordeóne a spievajú ju Cutty Wren a Hedvig Larsson. Aké požehnanie, aký objav! Určite existuje veľa nápadov vďaka týmto ľuďom, na nadchádzajúce projekty v blízkej budúcnosti.“

Róbert Gregor (foto: press Bahama Soul Club)