BARBORA BOTOŠOVÁ PREDSTAVUJE ALBUM COLOURS OF MY SOUL

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej s názvom Colours of my Soul.

Barbora Botošová je slovenská huslistka a primáška, interpretujúca rozmanité žánre od World music až po Ethno – Jazz. Pochádza z hudobníckej rodiny, v ktorej sa hudbe venujú aj jej otec Eugen Botoš či strýko Ján Berky Mrenica mladší. V rodinnej tradícií sa rozhodla pokračovať na VŠMU, kde u Prof. Petra Michalicu vyštudovala hru na husliach, v interpretačnom umení sa neskôr zdokonaľovala na kurzoch u Jindřicha Pazderu.

Botošovej nie je cudzia ani kompozícia, ktorej základy čerpala u Ľubice Čekovskej.

Pôsobenie v komorných a multižánrových zoskupeniach (Barbora Botošová Band, Woman Rebels a.i.) a spolupráca na rôznych hudobných projektoch i aranžérske skúsenosti, prirodzene vyústili v túžbu po vydaní vlastného CD.

„Album je splnením môjho veľkého sna, ktorý sa zrodil v mojej hlave. CD odzrkadľuje neľahké obdobie môjho života, kedy som potrebovala čas na to, aby určité pocity dozreli. Toto obdobie však vyvrcholilo happy-endom, čo je v skladbách určite cítiť,“ vysvetlila Botošová.

Napriek skutočnosti, že album vychádza v edícií World music, predstavuje fúziu mnohých žánrov. Poslucháč na CD nachádza skladby ľudové, jazzové, cigánske. Botošová sa nebojí experimentovať a umne prepája prvky latino s prvkami swingu, temperamentného flamenca i balkánskej rytmiky.

Všetkých deväť skladieb albumu vychádza z folklóru, ktorý miestami obohacuje o zbor a sprievod orchestra.

Dominantné zastúpenie tu majú ľudové piesne – všetky v aranžmánoch Botošovej. Špeciálne postavenie má jej autorská skladba Znovuzrodenie, ktorá podľa autorkiných slov presne odzrkadľuje obdobie, v ktorom album vznikal. Nápady na skladby prichádzajú spontánne v relatívne krátkom časovom úseku v priebehu roka 2018 a to z hĺbky duše. A duša je presne to, čo z jednotlivých skladieb cítiť. Farby a nálady sa premietajú aj do názvu albumu „Colours of my Soul“. Ten neodráža len zdroje inšpirácie, ale aj jej korene.

Botošová si k nahrávaniu prizvala 18 interpretov, medzi ktorými nájdeme i zahraničné zvučné mená – kavalista Zhivko Slavchev Vasilev (Bulharsko), speváčka Agata Siemaszko (Poľsko), akordeonista Marko Kukobat (Srbsko), gitarista Marco Pillo (SK) či basgitarista Robert Vizvári (SK).

Hudobníci tak vytvorili jedinečný projekt s rozmanitými hudobnými nápadmi a fantáziami, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond pod názvom Colours of my Soul.

Robert Pospiš (foto: press: Barbora Botošová)