MORDERCHAI A TAJOMNÝ SVET TRIA KHRUANGBIN

Khruangbin - Mordechai (Dead Oceans, 2020)

Khruangbin je americké trio pochádzajúce z mesta Houston. Na hudobnej scéne pôsobí od roku 2010.

Zakladajúci členovia tria Khruangbin Speer a Johnson sa poznajú od roku 2004, kedy hrali v kapele u pastora Rudy Rasmusa v evanjelickom kostole St. Johns. V tom istom kostole vyrástla Beyoncé, Solange i zvyšok ich rodiny. Speer hral v kostole na gitaru a Johnson na organ. V roku 2007 sa Speer spoznal s Laurou Lee a spoločne zistili, že majú záľubu k afganskej hudbe a architektúre Stredného východu.

V roku 2009 sa Laura Lee začala učiť pod vedením Speera hrať na basovú gitaru. V roku 2010 sprevádzali Bonoba na jeho úspešnom koncertnom turné, čo ich inšpirovalo založiť vlastný hudobný projekt.

V roku 2015 Khruangbin debutovali albumom „The Universe Smiles Upon You“, na ktorý v roku 2018 nadviazali platňou „Con Todo El Mundo“. Tohtoročnej novinke „Mordechai“ predchádzala EP „Texas Sun“, ktoré nahrali s americkým soulovým spevákom menom Leon Bridges.

Niet divu, že sa Khruangbin v poslednom desaťročí stali hviezdami.

Ich psychedelická hudba putuje medzi obdobiami a kontinentmi. Vždy v nej bolo možné počuť hudobné štýly ako východoázijský surf rock, perzské funky, jamajský dub i nezvyčajné harmónie.

Na ich novom treťom albume „Morderchai“ je to ale konečne počuť nahlas. V minulosti hrali Khruangbin väčšinou inštrumentálky, no na „Mordechai“ konečne počuť v popredí spev a to takmer v každej piesni, pričom spievajú všetci členovia kapely. Duch kočovného putovania sa tiež nevytratil. Hudobníci sa v nových nahrávkach ešte viac vracajú k svojim koreňom.

Do leta 2019 boli basgitaristka Laura Lee Ochoa, gitarista Mark Speer a bubeník DJ Johnson tri roky na koncertnom turné.

Khruangbin hrávali v Severnej a Južnej Amerike, Európe a juhovýchodnej Ázii. Po návrate do svojho farmárskeho štúdia v Texase začali pracovať na treťom albume. Boli ale tiež odhodlaní spomaliť, vyhradiť si na nové piesne viac času. Pri tvorbe nového albumu ich inšpirovala hudba z Pakistanu, Kórei a západnej Afriky, spev z indických hudobných skriniek a zvuk konžskej gitary. Viac ako kedykoľvek predtým sa stal tento album oslavou Houstonu, eklektického mesta, v ktorom si môžete kedykoľvek vypočuť zydeco, rap i avantgardnú operu.

V posledných rokoch mimo domova sa členovia tria Khruangbin často cítili, akoby plávali pod vodou.

Neboli si istí, kam smerujú. Albumová novinka „Mordechai“ ich však vedie späť na povrch. Umožnila sa im nadýchnuť, rozhliadnuť sa a znova sa nájsť. Je to nahrávka, ktorá vznikla po dlhej ceste, krásna aj pre jej nestálosť. Mordechai je inak aj miesto v Iráne, ktoré utváralo spomienky a lásku k mestu Houston a ktoré formovalo novú hudbu tria Khruangbin. Nie náhodou si ho zvolili za názov albumu, ktorý vám umožní preniknúť do tajomného sveta.

Róbert Gregor (foto: Tamsin Isaacs)