BARTLEBY SPOJILI NA ALBUME #HAPPINESS CIMBAL A RAP

Projekt Bartleby založili v Uherskom Hradišti majster Českej republiky v slam poetry TKCR a kontrabasista Jakub Nožička (ex: Ponk).

Inšpirácia poviedkou Hermana Melvilla dobre korešponduje s aktuálnym dianím vo svete. Bartleby reflektujú na dobu sebaklamu a snažia sa o vytváranie falošnej identity a hodnôt. Dvojica pracuje so satirou a paródiou, pozitívne texty sú v ich podaní veľmi pichľavé. Snažia sa však nachádzať cestu z bludiska klamu von a naznačujú možné východiská.

Album #happiness svojím zvukom nie je trendový, originálne kombinuje rap s cimbalom, kapela stavia na vlastných pravidlách a výraznom textovom rukopise.

„Po ukončení pôsobenia v skupine Ponk som začal budovať domáce štúdio a trochu viac sa zaoberal zvukom, produkciou a nahrávaním. Navyše, už dvadsať rokov hrám po boku rôznych cimbalistov a ten nástroj ma veľmi baví. Experimentom s jeho zvukom sa dlhodobo venujem, pôvodne zamýšľané synťákové party pre #happiness nakoniec hrajú z veľkej časti práve cimbaly,“ hovorí Nožička.

Prvé skúšky a práce na albume prebiehali na diaľku. „Odišiel som na pol roka do Anglicka, kde som vytvoril väčšinu textov na rozpracované beaty, ktoré mi Kubo posielal po nete. Lenže ja nerád posielam nesplnené veci, takže netušil, či som vôbec niečo urobil, celý čas mi musel dôverovať. Po návrate sme začali nahrávať a našťastie sa ukázalo, že spolu výborne fungujeme aj naživo,“ dodáva TCKR.

So zrodom albumu pomáholo množstvo hostí. Cimbalisti Michal Grombiřík (Petr Bende, Tomáš Kočko, Cirkus Problem) a Michal Procházka (CimbalBand, Voxel), bubeník Matěj Štefík (Carpet Cabinet), saxofonista Marek Kotača, speváčka Marie Puttnerová (Jablkoň, Půljablkoň, Zvíře jménem podzim), rapperka Kleopatra alebo folklórny huslista Pavel Koplík. Finálny mix a master sa uskutočnil v štúdiu Jiřího Topola Novotného.

Na obale albumu sa nachádzajú fotografie Tonyho Šmotka a citáty z poviedky Bartleby, vizuálnu identitu spracovala grafička Gabriela Polomíková.

TCKR

Venuje sa poézii (zbierka básní Nezkoušej se usmát 2019), ďalej slam poetry (majster ČR za rok 2018), próze, copywritingu, organizácii kultúrnych podujatí (literárny festival Inverze alebo Letní filmová škola v Uherskom Hradišti) a hudbe (gitara, rap). Po úspešných štúdiách anglistiky a filozofie na FF UP v Olomouci pokračuje tam v štúdiu v odboroch anglistika a aplikovaná ekonómia. Ďalej absolvoval študijné pobyty na University of East Anglia a University of the Basque Country (tvorivé písanie a filozofia). Je riaditeľom vydavateľstva Nugis Fínom Publishing.

Jakub Nožička

Brnenský kontrabasista a producent. Cez kontrabas vo folklórnom súbore sa dostal k basgitare, s ktorou si prešiel niekoľko žánrov. Od jazzu, funky, rocku alebo zeppelinovského hard rocku cez elektroniku, až po technický death metal. Je taktiež jedným zo zakladateľov postfolklórnej kapely Ponk, s ktorou získal cenu Anděl 2015 v kategórii world music. Pravidelne hosťuje na kontrabas a basgitaru v kapelách rôznych žánrov, venuje sa nahrávaniu a produkciu hudby.

Anna Mašátová a NMR (foto: Lukáš Velecký)