BEACH HOUSE A POLOVIČNÝ DARČEK NA VIANOCE

Beach House - "Once Twice Melody" Chapter 1+2 (Sub Pop Records, 2021)

Nový album „Once Twice Melody“ amerického dua Beach House vychádza postupne v štyroch kapitolách na samostatných EP. Keďže doposiaľ osem zverejnených piesní znie skvele, radi vám ich predstavíme ako prvú časť sľubne znejúceho dvojalbumu.

Už debutový, bezmenný album skupiny Beach House z roku 2006 obsahoval niekoľko piesňových skvostov. Ideálne zapadali do rozšíreného ponímania o tom, akoby mal znieť dream pop súčasnosti.

Bolo evidentné, že Beach House vysoko bodovali medzi poslucháčmi anglo-americkej nezávislej scény, hlavne tej, ktorá je a vždy bola založená predovšetkým na svojom zvuku. Paradoxné pritom bolo, že zvuk Beach House nikdy nebol nový a ani príliš originálny.

A ešte to má aj ďalší paradox, pretože Beach House tvrdia, že sú posadnutí pesničkami a nepáči sa im, že ľudia chcú počúvať viac zvuk. Zvláštny názor, pretože ich hudba pôsobila opačne. Vždy im záležalo viac na zvuku, ako na piesňach hodných veľkých trubadúrov 21. storočia. I keď, samozrejme, v porovnaní s bežným hudobným balastom boli vždy božskou ambróziou.

Nové skladby sú oproti začiatkom viac vyzretejšie aj po autorskej stránke.

Beach House to sú multiinštrumentalisti a speváci Victoria Legrand a Alex Scally. Všetky svoje piesne spoločne skladajú spoločne vo dvojici a „Once Twice Melody“ je prvý album, ktorý si sami produkovali. So živými bicími im pomohol James Barone, podobne ako to bolo pri albumoch z rokov 2017 a 2018.

Piesne boli nahrané v štúdiu Pachyderm v Minnesote, United Studio v Los Angeles a Apple Orchard Studio v Baltimore. Z veľkej časti ich mixoval Alan Moulder, známy zo skupiny Depeche Mode.

Prvýkrát boli pri nahrávaní využité aj sláčikové nástroje, ktoré aranžoval David Campbell. Skladanie nových piesní sa začalo v roku 2018 a nahrávanie bolo dokončené v júli 2021. Niektoré skladby ale majú viac ako desať rokov.

Victoria v titulnej piesni albumu spieva o dievčati, ktoré upokojuje vlastná fantázia, zablúdená na vzdialené miesta.

Skladba, ktorú umocňuje pôsobivý vizuál v podobe videoklipu, evokuje pohodu horúceho letného dňa, ľahnutie si do trávy s paletou farieb v ruke.

„Nights fly by in her mind/All along the boulevard/She tries to understand/A never never land“, spieva Victoria v narážke na dokonalý obrazový svet hlboko v pamäti fiktívnej postavy. Ako ale naznačujú obrazy v zrkadle v animovanom videu, táto fikcia sa nikdy úplne neuskutoční.

Je to abstraktný odraz posolstva, ktoré Beach House naznačovali počas celej svojej kariéry: Idylické chvíle nikdy netrvajú tak dlho ako naše sny.

Róbert Gregor a NMR (foto: press Beach House)