BETH GIBBONS: VYROVNANIE SA SO SMRTEĽNOSŤOU

59-ročná Beth Gibbons je už tri desaťročia hlasom melancholického smútku a zmarených nádejí. Oplatilo sa čakať na jej debutový album „Lives Outgrown“?


Vzhľadom na jej postavenie je zvláštne, že sme o nej v posledných rokoch veľa toho nepočuli. Album „Dummy“ od Portishead považujem za jeden z najdôležitejších albumov deväťdesiatych rokov.

Okrem troch albumov so svojou prvou skupinou nahrala Beth Gibbons pod názvom Rustin Man album s Paulom Webbom z Talk Talk a Góreckého Symfóniu číslo 3 naspievanú v poľštine. Občasne prekvapila so spoluprácou aj s ďalšími umelcami ako Kendrick Lamar alebo metalovou skupinou Gonga. Inak sa o nej veľa nehovorilo a nepísalo.

Na albume „Lives Outgrown“, prvom albume autorských piesní po 22 rokoch, sa zadumaný hlas trip-hopovej legendy vyrovnáva so zrelosťou a smrteľnosťou.

Temné témy

Sólový debut Beth Gibbons vznikal 10 rokov a pôsobí ako odveta na smrtiaci šíp času. Je reakciou na dlhé tehotenstvo, na stratu blízkych, vzťahov, zdravia, ovulácie a ďalších vecí, ktoré sa nedajú vrátiť späť.

Album produkovala spoločne s Jamesom Fordom, pričom ruku k dielu priložili tiež Lee Harris a Paul Webb. Nové piesne znejú miestami takmer folkovo, pričom ich podfarbuje elektronika a sláčikové nástroje.

Pred vydaním albumu Beth povedala: „Uvedomila som si, aký je život beznádejný. Smútok som nikdy necítila, no v minulosti som mala možnosť ovplyvniť svoju budúcnosť. Svoje telo nemôžete prinútiť robiť niečo, čo nechce. Keď ste mladí, nepoznáte koniec a netušíte, ako všetko dopadne. Myslíte si, že sa z problémov dostanete a že bude lepšie. No niektoré konce sú ťažko stráviteľné.“ 

„Všetci sa snažia, ale nemôžu uniknúť/Všetci idú nikam,“ spieva Beth v piesni Floating on a Moment


Priznanie smrtelnosti

Nové nahrávky odkazujú na smrteľnosť, obmedzenia a nevyhnutné konce. Pôsobia väčšinou pochmúrne, pričom aj zvláštne upokojujúco.

Beth Gibbons na albume „Lives Outgrown“ dozrela bez toho, aby sa stala samoľúbou. „Ťarcha života nás jednoducho nenechá na pokoji.“ počuť v skladbe „Burden of Life“.

Tento album nie je na každodenné počúvanie, no pripomenul nám hlas výnimočnej speváčky a jej osobné zápasy. Zaslúži si uznanie, ktoré v dostatočnej miere zrejme nikdy nezíska. Napriek tomu mnohých potešil, že vôbec vznikol.

Róbert Gregor (foto: press Beth Gibbons)