BETRAND BURGALAT NEZAPRIE SVOJ NADOBUDNUTÝ HUDOBNÝ KAPITÁL

Bertrand Burgalat - Rêve Capital (Tricatel, 2021)

Bertrand Burgalat je francúzsky hudobník a producent, ktorému v súčasnosti vychádza šiesty štúdiový album s názvom „Rêve Capital“.

Betrand Burgalat spolupracoval v roku 1995 s Mickom Harveym na tribútnom albume piesní Serge Gainsbourga a neskôr spolupracoval aj s mnohými ďalšími umelcami ako Nick Cave, Ladytron, či Air. Ako skladateľ a aranžér sa podieľal na viac ako dvesto nahrávkach parížskeho speváka Marca Lavoine, aranžoval nahrávky skupiny Supergrass a remixoval i Depeche Mode. V deväťdesiatych rokoch bol súčasťou oživenia francúzskej hudobnej scény.

Pod svojím menom nahral Betrand šesť štúdiových albumov.

Podpísal sa tiež pod hudbu k filmom a viacerým televíznym programom. Je aj autorom mnohých článkov, ktoré vyšli v rôznych periodikách. Okrem toho vedie vlastné hudobné vydavateľstvo Tricatel, v ktorom vyšli nahrávky interpretov a skupín ako Etienne Charry, Eggstone, The High Llamas, Chassol a tiež jeho vlastné albumy.

Jeho jemne vyladenej hudobnej estetike nechýba špecifický rukopis. Zároveň jeho hudba nezaprie francúzsky nádych inšpirovaný hudbou od Serge Gainsbourga až po Stereolab.

Rêve Capital je Betrandovou pozvánkou na elegantný hudobný večer.

Na tejto párty počuť veľa disca i funky, zvuky analógových syntetizátorov, strunových nástrojov a na vnímanie textov nebudete vždy potrebovať francúzsky konverzačný slovník. Piesne „Du haut du 33e étage“, „Parallèles“ a „L’homme idéal“, „Spectacle du monde“, „L’attente“ a zasnená titulná skladba pôsobia ako omamné zvukové kúpele.

A ak budete mať chuť roztočiť pomyslený večierok ešte viac, výborne k tomu poslúžia bonusové nahrávky „L’homme idéal“ v remixe od Yukseka a cover verzia skladby „Du haut du 33e étage“ francúzskeho violončelistu a speváka Charlesa Dollého.

Party s hudbou Betranda Burgalata si vďaka novému albumu môžete teraz užiť aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: Serge Leblon)