FÉLOCHE – SVOJRÁZNA POSTAVIČKA Z FRANCÚZSKA MÁ NOVÝ ALBUM

Féloche – Chimie VivanteFéloche – Chimie Vivante (Silbo Records, 2018)

Svojrázna postavička, experimentálny francúzsky šansoniér Féloche (Félix Le Bars), ktorý pred deviatimi rokmi debutoval s jeho vlastným štýlom „alternative-electro-cajun“, sa teraz opäť objavil na hudobnej scéne s novým, v poradí jeho tretím albumom Chimie Vivante.

„„Experimentujem a zároveň pokračujem v tvorbe hudby, ktorú som mal rád, keď som mal pätnásť rokov. Mimochodom, keď tvoríte hudbu, máte stále pätnásť“- povedal Féloche. Teraz jeho nové skladby viac pripomínajú štýl Sergea Gainsbourga, ako niektoré jeho staršie skladby, inšpirované hudbou „Cajunov“ ( potomkov francúzskych osadníkov žijúcich na juhu USA v štáte Louisiana). Féloche však pôsobí veselším dojmom ako Serge – groteskným, burleskným. Posúva hranice žánrov s bláznivou energiou, vytvára aktuálny zvuk šansónu s tuláckou, svetobežníckou atmosférou. Kedysi mu pomáhal legendárny americký bluesový spevák Dr. John, ktorý pochádza práve z kultúrnej oblasti Cajunov z Louisiany.

FélocheFéloche však nezačal byť kreatívny a nápaditý až od čias začiatkov jeho kariéry ako sólistu. Predtým bol členom ukrajinskej punkovej skupiny Vopli Vidopliassova (VV), ktorá nápaditosťou priam hýrila. Neskôr (v čase jeho sólovej kariéry) spolupracoval aj s Ronou Hartnerovou, známou z filmu Gadjo Dilo réžiséra Tonyho Gatlifa a Philipom Cohenom-Solalom, členom skupiny Gotan Project. Teraz už má vlastné nezávislé vydavateľstvo Silbo Records.

Miluje mandolínu a bendžo, akustické hudobné nástroje, no doma je aj v elektronickej hudbe, čo neraz vyústilo do spojenia sveta akustického s elektronickým, v jeho humorných, prieskumných, zároveň až takmer scénografických skladbách, akou je aj jedna z najlepších na albume Chimie Vivante, pieseň Manjo. Bohužiaľ, zatiaľ k nej nebol zverejnený videoklip, preto sme pod týmto článkom zverejnili ako náhradu inú skladbu z nového albumu Chimie Vivante – skladbu Tara Tari. A pod ňou staršiu ukážku Félocheho experimentálneho spojenia hudby Cajunov s alternatívnou hudbou i francúzskym šansónom.

Miroslav Potoček (foto: archív)