BILLY BARMAN A ICH DÝCHAJÚCE OBRAZY

Billy Barman - Dýchajúce obrazy (Slnko records, 2016)

billy-barman-dychajuce-obrazyDo diskografie Billy Barman pribudol ďalší album s názvom Dýchajúce obrazy. Počas svojej kariéry zmenila skupina niekoľkokrát vydavateľstvo. Jej novinka vychádza tentoraz pod etablovanou značkou Slnko Records. Aký je jej nový album? Je elektronickejší, pohodovejší a osobnejší.

Od svojho vzniku a debutového albumu Noční jazdci získali „Barmani“  päť víťazstiev vo viacerých kategóriách ankety Rádia FM – „Radio_Head Awards“, počnúc kategóriou nováčik roka, zároveň kategóriou koncertná kapela roka 2009, končiac ocenením singel roka 2015, ktorým sa stala pieseň „Mladým Chýba Vojna“. Tá spolu s piesňou Miletička nechýba ani na novej „štúdiovke“ Dýchajúce obrazy.

billy-barman-dychajobrazy_bylousyauber„Na tomto albume je konečne cítiť pokoj. Dýchajúce obrazy sú veľmi osobné, dlhodobo zaznamenané príbehy a obrazy, ktoré sme prežili s našimi priateľmi a rodinami. Podnetom na vznik viacerých textov boli niektoré frázy našich kamarátov,“ prezrádza o svojom diele spevák Juraj Podmanický.

 Úvodnou skladbou a aktuálnym singlom albumovej novinky je Sloboda, ktorá tematicky rámcuje celý album. „Motív slobody, voľnosti, neviazanosti a zároveň neschopnosti s ňou zmysluplne naložiť sa vinie celým albumom a je prítomný vo viacerých skladbách,“ hovorí gitarista Jozef Vrábel. Táto pesnička sa dočkala tiež originálnej folklórnej úpravy pod názvom (Jej) sloboda, ktorej sa zhostil vynikajúci cimbalista Marcel Comendant z Pacora Trio.  Záverečná pieseň albumu demonštruje odvahu kapely vydávať sa viacerými hudobnými smermi, experimentovať s aranžmánmi, dychovými nástrojmi, prípadne postaviť celú skladbu len na vokáloch. Z nových piesní môže zaujať aj pieseň 100 kolies alebo skladba Len šedá, ktorá by sa pokojne mohlo stať ďalším singlom skupiny. Skladba Princ pochádza z autorského pera Jozefa Vrábeľa. Je venovaná jeho dcére Kláre. Producentom albumu je Marek Rakovický. V jeho štúdiu Lavagance vznikli všetky tri albumy Billy Barman. Nové piesne z albumu otestujeme aj my v 49. týždni roku 2016. 

Alexander Čerevka a Róbert Gregor (foto: LousyAuber)