BILLY BARMAN PREDSTAVUJÚ GALÉRIU DUŠEVNÉHO ZDRAVIA

Nový album kapely Billy Barman je zrkadlom doby, ktorú žijeme. Obsahuje jedenásť skladieb vrátane aktuálneho singla „Hory medzi nami“, ktorý je o pochybnostiach vo vzťahu. Jeho videoklip je plný erotických scén.


Na začiatku boli personálne zmeny. Do kapely prišla mladá a talentovaná basgitaristka Laura Jašková, ktorá svojim prístupom ovplyvnila okrem iného aj doposiaľ zaužívaný proces skladania nových skladieb.

„Vďaka Laure sa zmenil celkový prístup pôvodných členov ku kapele. Inšpirovala nás. Samotnej tvorbe sme tentokrát venovali omnoho viac času, nasadenia i energie. Počas nahrávania sa objavili aj fázy, keď sa nám nedarilo, váhali sme, ktorou cestou sa vydať. Nešlo to vôbec hladko. Výsledok však stojí za to. Myslím si, že sa nám podaril nahrať náš najlepší album,“ neskrýva nadšenie Jozef Vrabel, ktorého doplnil Juraj Podmanický: „Názov albumu najviac vystihuje ducha nových skladieb, ako aj dobu, v ktorej piesne vznikali. Môžeme smelo skonštatovať, že žijeme veľmi divné časy – jedna kríza strieda druhú, pandémia, vojna u susedov, sociálne siete – ľuďom z toho trošku hrabe, niektorí potom hovoria a robia veľmi zvláštne veci. Nové skladby sú vlastne o takýchto ľuďoch. Každá je akoby mikropríbehom, ktorého hlavný hrdina s niečím bojuje.“

Barmani zo svojho piateho albumu zverejnili už viacero singlov

Sú medzi nimi piesne ako Zero, Vyhovoriť sa na tmu, Karamel a Takáto si/Väzni predstáv. Ten najnovší, o odcudzení a pochybnostiach nielen ľudí vo vzťahu, nesie názov Hory medzi nami.

„Je to jedna z prvých skladieb, na ktorých sme začali pracovať. Táto pieseň mala veľmi dlho pracovný názov Galéria duševného zdravia. Skica vznikla ešte v roku 2020 tesne po festivale Grape, na ktorom vznikla aj rovnomenná hláška „Galéria duševného zdravia”. Napokon tento motív z textu ustúpil a použili sme ho ako názov albumu. Toto je ten prípad skladby, kedy to nejde úplne hladko. Viackrát sme ju odložili a potom skúšali dokončiť. S finálnou verziou nám veľmi pomohol producent Marek Rakovický,“ prezradili Jozef Vrabel.

Vizuál k aktuálnemu singlu Hory medzi nami zverila kapela do rúk režiséra Juraja Mráza a ten sa svojej úlohy chopil vo veľkom štýle. Spolu s kameramanom Oliverom Záhlavom natočil videoklip plný dotykov a jemnej erotiky. Nie je však len o sexe, ale aj o slobode, o otvorenosti bez nálepkovania a láske, ktorá má mnoho podôb a prejavov.


„Môcť milovať, koho chceme, je v dnešnej dobe, bohužiaľ, ešte stále výsada heterosexuálne orientovaných ľudí. Akékoľvek iné „zriadenia lásky” sú často osočované, odmietané či dokonca zakázané. Mojou snahou je rôzne koncepty lásky a sexu normalizovať a ukázať krásu, ktorú v sebe skrývajú. Snažil som sa v klipe sústredím na momenty, ktoré sú často tabuizované,“ vyslovil režisér Juraj Mráz.

„Pôvodný scenár mal pracovný názov “Hotel Sloboda”. Za dverami tohto hotela malo byť všetko dovolené. Myslím, že sme dali von „very soft” verziu. Všetko, na čo sme my a režisér chceli poukázať, sa podarilo do klipu dostať,“ teší sa Juraj Podmanický.

Videoklip sa nakrúcal v Bratislave v Dome kultúry Ružinov

Jeho zaujímavosťou je, že v ňom nehrajú profesionálni herci, ale známi a priatelia realizačného tímu. Jednu z postáv stvárnil priamo aj režisér klipu.

„Počas castingu sme bojovali hlavne s mužskými postavami. Zväčša sa ľudia zľakli nahoty a intimity pred kamerou. Už vtedy sme si s Ďurom Podmanickým robili srandu, že keď nikoho nezoženieme, budem hrať ja. A tak sa nakoniec aj stalo. Musím ale povedať, že som sa pritom dobre zabavil, som bývalý tanečník a práca pred kamerou je mi blízka. Viac ľudí sa ma pýtalo, či mi nevadí, že v klipe hrám homosexuálnu postavu a prichádzam s iným mužom do intímneho kontaktu. Ja mám svoju orientáciu jasne vyriešenú a hranie takejto postavy ju nemá prečo narušiť. Pohľad na seba je paradoxne veľmi odosobnený. Vnímam to ako postavu, ktorá je odo mňa odtrhnutá. Na kamere je moje telo, ale nie som to ja,“ priblížil svoj herecký part režisér Juraj Mráz.


Svojský obal

„O krásny obal nového albumu sa postaral Damián Pastirčák a Lousy Auber. Vymysleli, že hlavný artwork bude postavený na detailnom portréte Magdalény Suchánkovej a miniatúrach jednotlivých členov kapely. „Magda je nádherná žena, ktorá má výrazné črty a nám piatim prieskumníkom sa po nej dobre štveralo,“ dodal s humorom Juraj Podmanický.

Barmani album Galéria duševného zdravia predstavia aj na rovnomennom turné, počas ktorého odohrajú 13 koncertov – desať na Slovensku a tri v Čechách. Ten prvý sa uskutoční už 29. marca v Martine. Hosťom turné bude The Curly Simon, ktorý hosťuje aj v spomínanej piesni Takáto si/Väzni predstav. Turné vyvrcholí koncertom v Bratislave, kde sa nový album aj pokrstí.

Marek Kučera a NMR (foto: Lousy Auber, Juraj Mráz)