ORANGE BLOSSOM: MANŽELSTVO VIACERÝCH KULTÚR

Francúzska skupina Orange Blossom je exotickým hybridom. Jej hudobníci pochádzajú z rôznych prostredí a kultúr, čo počuť na albume „Spells From The Drunken Sirens“.


Hlavná speváčka Leila Bounous je tajomná francúzska Alžírčanka a zároveň žena so sugestívnym hlasom. Hudobne vzdelaný huslista PJ Chabot je pôvodom Francúz. Bol punkerom so zdravou neúctou k technike. Perkusionista Mathias Vaguenez vyrastal vo Francúzsku, no jeho duša patrí hudobníkom zo západnej Afriky. Bubeník, aranžér a programátor Carlos Robles Arenas je pôvodom Mexičan so zmyslom pre hudobné dobrodružstvá.

Orange Blossom vytvárajú hudbu, ktorá odkazuje na minulosť i budúcnosť, pričom búra kultúrne a jazykové hranice. Ich piesne sú amalgámom elektro-beatov, západoafrických polyrytmov, arabských melódií i rocku. Sú pretkané arabskými textami, umocnené sláčikovými nástrojmi a podfarbené elektronikou s Leftfieldovským nádychom. Je to sladko voňajúca, pouličná tanečná hudba s výrazom nádeje a jednoty.

Melodickú inšpiráciu hľadá skupina v severnej Afrike a Oriente. Od podobných premnožených tanečných fúzií sa Orange Blossom odlišujú nielen vyhranenými textami, ale aj zaujímavými aranžérskymi nápadmi s využitím samplov, dychových i akustických nástrojov, vrátane bretónskeho bombardu alebo nežného akordéonu.


Nový album po desiatich rokoch

Desať rokov po predchádzajúcom albume „Under the Shade of Violets“ sa skupina pripomína titulom „Spells From The Drunken Sirens“. Je to jej štvrtý album s elegantnou atmosférou, v ktorého nahrávkach sa arabské, perzské a portugalské texty miešajú s uhrančivým tranzom nespútanej krásy.

Carlos Robles Arenas o tvorivej prestávke prezradil: „S posledným albumom sme strávili veľa času na turné. Potom som cestoval, napríklad do Turecka, kde som začal pripravovať pôdu pre Zaklínadlá z opitých sirén. Keď som sa vrátil do Nantes, spolupracoval som na projekte Machines de l’île. Obdobie Covidu potom na dva roky prerušilo našu činnosť. Tvorba nového albumu trvala dlho, pretože človek potrebuje čas na to, aby sa inšpiroval a ponoril do hudobných tradícií rôznych krajín. Treba ich pochopiť, naučiť sa a preniknúť do nich.“


Piesne venované ženám

Ženy predstavujú pre skupinu niečo ako revolúciu a nové miesto človeka. Ženy boli po stáročia submisívne a je úžasné, že dnes môžu prehovoriť. Keď ich nepočúvame, ubližujeme sami sebe. Carlos je za feminizmus. Tento album podporuje boj žien za väčšiu rovnosť.

„Ak sa nám podarí žiť spoločne so ženami, posunieme sa k lepšej spoločnosti a budeme schopní čeliť sociálnej nespravodlivosti“, povedal Carlos.

Obal novinky „Under the Shade of Violets“ predstavuje manželstvo viacerých kultúr – mexickej a orientálnej, arabskej. Skupina na ňom spolupracovala s filipínskym fotografom a bretónskym umelcom, ktorých zaujal hudobný crossover, podobne ako jazyková pestrosť albumu.

NMR (foto: Ernest Mandmap, press)