LA YEGROS – CESTA K JASNÉMU CIEĽU

Argentínska speváčka La Yegros vydáva štvrtý album „HAZ“, na ktorom predstavuje emotívne piesne, reflektujúce na súčasnú turbulentnú dobu.


Mariana Yegros, ktorá vystupuje so svojou skupinou pod názvom La Yegros, pochádza z Buenos Aires. V posledných rokoch žila striedavo v Buenos Aires a v Paríži. V roku 2013 vyvolala vo svete rozruch s debutovým albumom „Viene De Mi“. V jeho nahrávkach inteligentne skĺbila latinskoamerický pop s elektronickou cumbiou a ďalšími hudobnými žánrami, typickými nielen pre Latinskú Ameriku.

Názov nového albumu „HAZ“ má pre speváčku hlboký význam, symbolizuje totiž cestu vpred ako maják v tme. Je odvodený od španielskeho slovesa „Hacer“, ktoré stelesňuje odhodlanie robiť rozhodnutia uprostred neistoty. Slovo „Haz“ znamená tiež čiaru, ktorá vyznačuje cestu k jasnému a pevnému cieľu.

„Názov albumu vystihuje momenty uprostred pandémie, ktoré sme všetci zažívali. V mojom prípade to bolo aj veľa zmetku počas tvorby albumu. Nakoniec sa mi podarilo nájsť cestu a svetlo,“ prezradila speváčka.


Hudobné korene a významní spolupracovníci

Album „HAZ“ vychádza z juhoamerických tradičných piesní a evokuje cestu po vrcholoch a údoliach ľudských skúseností. La Yegros o ňom povedala: „Tento album je prierezom emócií a udalostí, z ktorých niektoré sú osobné, iné imaginárne a ďalšie rozprávané v tretej osobe. Počas jeho tvorby som mala pocity, ktoré ma ponorili do rôznych stavov ako je láska, zlomené srdce, smútok, nadšenie, neistota, oslava, temnota, odpor, šialenstvo, bolesť, radosť, a dokonca aj túžba zomrieť a znovu sa narodiť. Je oslavou všetkého medzi tým.“

Pri nahrávaní albumu sa La Yegros obklopila spolupracovníkmi, ktorí ju v posledných desiatich rokoch podporovali. Je medzi nimi producent Gaby Kerpel (King Coya), ktorý v minulosti zaujal publikum svojim novátorským prístupom.

Nemalý podiel na albume má tiež Daniel Martín, ktorý dokáže zložiť zasnené melódie a hymny, ktoré sa dajú spievať. O spolupráci prezradil: „Sme nerozluční a vzájomne sa dopĺňame. Snažili sme sa vymýšľať fascinujúcu zmes, v ktorej sa akustické nástroje stretávajú so samplami a elektronikou.“

Okrem toho La Yegros spolupracovala s ďalšími dvoma hudobníkmi: Kolumbijčanom Eblisom Alvarezom zo skupiny Meridian Brothers a ghanským umelcom K.O.G, ktorého silný hlas a afrobeatové vplyvy si speváčka veľmi obľúbila.

Vo všetkých desiatich skladbách speváčka hladko spojila rôznorodé hudobné vplyvy a ponúka v nich dojemný pohľad na lásku, stratu a sebapoznanie. V nových skladbách počuť funkové gitary, andské flauty, melancholický akordeón, dynamické bicie i tuarégske blues. Niektoré piesne sú navyše obohatené o dychové nástroje, tanečnú hudbu i fagoty komorného orchestra.

Hudba La Yegros je často označovaná ako folklór 2.0. Znie nežne i nadšene, pričom stelesňuje ódu na lásku a rozporuplné pocity, ktoré ju sprevádzajú. Z tohoto dôvodu vám titul „Haz“ radi predstavíme v rubrike „Album týždňa“ v našom vysielaní na platforme Mixcloud.

Róbert Gregor (foto: press La Yegros)