BIXIGA 70: VIAC AKO ZNOVUZRODENIE

Afrobrazílski taneční vizionári Bixiga 70 zo São Paula sa po štyroch rokoch pripomenuli piatym albumom „Vapor“, ktorého piesne vyžarujú radosť. Séria silných inštrumentálok je poháňaná dynamickými dychovými nástrojmi a nákazlivými polyrytmami. Tento album je viac ako znovuzrodením, pretože stelesňuje plnohodnotnú párty.


Na novembrovom festivale Le Guess Who? v holandskom Utrechte sme na brazílskej kapele Bixiga 70 mohli oči nechať. A keď sa dychári združili okolo perkusionistky Valentíny Facury a ako uragán sa ju snažili odfúknuť, skoro sme sa o ňu báli. Nad nimi do toho neuveriteľne rezala jedna z najlepších brazílskych bubeníčok Simone Sou, pod ňou s gitarou tancoval Cristiano Scabello a pri klávesoch sa hadovite zvíjal Pedro Regada.

V tých chvíľach aby ste mali desať očí, pretože tieto orgie z druhu nezriadených bakchanálií nešlo jedným pohľadom stíhať. Bixiga 70 sú naozaj vo famóznej koncertnej forme a ako iste mnohí pochopili, na novom albume „Vapor“ prešli zásadnými zmenami. Ženy do inštrumentálnej kapely totiž nikdy nepatrili: túto nezastaviteľnú mašinu vždy riadili muži.

„Vapor nie je iba ďalší radový album, od tých minulých sa VÝRAZNE líši. Ide o reset a znovuzaloženie skupiny,“ vysvetlil neočakávané zmeny saxofonista Cuca Ferreira.


Džezový rokenrol

Katastrofálne následky covidu, šialená vláda prezidenta Bolsonara a nemožnosť koncertovať mnoho členov kapely existujúcej od roku 2010 donútili k odchodu a niektorí dokonca zomreli. Zostávajúci sa ocitli na dne: osobnom i finančnom. Napriek tomu z ťažkej krízy vyšli ako víťazi a skupinu Bixiga 70 už odteraz nemožno považovať za výhradnú milovníčku afrobeatu ako predtým.

Príchod Pedra Regadu pochádzajúceho zo severovýchodu Brazílie, hrajúceho úplne inak, než je v São Paulo bežné, totiž nanovo zdôraznil pestrý zvuk klávesov. Obe perkusistky zase zosilneli tlak na funky groove a nad skladbami albumu „Vapor“ akoby vyšlo melodické slnko.

„Počúvame džezový rokenrol, ktorý je vytesaný zo žuly, okorenený soulom, sambou a ska,“ dočítame sa v jednej z mnohých nadšených recenzií. A ako presne tieto slová platia, spoznajú návštevníci festivalu Colours of Ostrava, na ktorom Bixiga 70 v tomto roku vystúpia.

Jiří Moravčík, preklad NMR (foto: José de Holanda)