BKO O DUCHOCH, KTORÍ SA ODSŤAHOVALI

Pred desiatimi rokmi došlo v Mali k vojenskému prevratu, ktorého následky krajina pociťuje dodnes. V tom čase bola pozastavená platnosť ústavy a bolo zatvorené letisko v Bamaku. Nie je náhoda, že skupina BKO, ktorá vznikla v tom istom roku, sa pomenovala podľa kódu letiska v hlavnom meste Mali. Na svojom treťom albume „Djine Bora“ pokračuje pätica hudobníkov v boji proti chaosu svojou hypnotickou hudbou.

Medzinárodne uznávaný francúzsky perkusionista Aymeric Krol sa učil hrať na djembés a iné západoafrické bubny od svojich päťnástich rokov. Jeho posledným a najvýznamnejším učiteľom bol malijský majster bicích nástrojov Ibrahima Sarr, ktorý dlhé roky cestoval po svete v skupine speváčky Oumou Sangaré.

„Bol som malý Toubab,“ hovorí Krol, pretože v západnej Afrike tak nazývajú bielych Európanov. Čoskoro ho však Sarr prestal nazývať žiakom a požiadal ho, aby pomohol so sadou bicích nástrojov zrealizovať jeho hudobnú víziu.

Vízia

Sarrov revolučný nápad spočíval v tom, že po prvý raz spojil dva najznámejšie a najdôležitejšie malijské strunové nástroje – Djeli N’goni, lutnu griotov a Donso N’goni – lutnu bambarských lovcov z oblasti Wassolou. Dvaja perkusionisti k tomuto účelu pribrali troch spoluhráčov a začali skúšať v Bamaku.

Na Djeli N’goni hrá s virtuozitou Abdoulaye Koné, ktorého Tiken Jah Fakoly a Salif Keita brali so sebou na každé zahraničné turné.

Nfali Diakité je zodpovedný za šesťstrunovú gitaru Donso N’goni. Tento hudobník pochádza z dynastie griotov, rovnako ako spevák a bubenícky majster Fassara Sacko.

Slepý Sacko nie je bežným bežným griotským spevákom, niekedy až punkovo zakričí, zavyje, zavrčí a jeho hlas je veľmi intenzívny. Je typickým predstaviteľom psychedelického afro-fusion roots rocku, kam by sme mohli tvorbu skupiny BKO priradiť.

Rockový zvuk

Surový, niekedy až hard rockový zvuk je spôsobený aj tým, že hudobníci nahrávali svoje piesne naživo v štúdiu: analógovo, bez premazávania a následných korekcií. Pre BKO to nie je nič nezvyčajné, sú vyhľadávanou koncertnou kapelou a odohrali už viac ako 500 koncertov v 25 krajinách.

Názov albumu „Djine Bora“ mandinský znamená: „duchovia sa odsťahovali“. Neexistuje lepšie prirovnanie, ktoré by vystihovalo ich dravú hudbu.

BKO reagujú na politické, ekologické a fundamentalistické problémy v Mali piesňami odporu a veľmi hypnotickou hudbou.

NMR (foto: press BKO)