BLAUDZUN NABÁDA ZOSTAŤ NAŽIVE ČO NAJDHŠIE

Blaudzun - Lonely City Exit Wounds (V2 Benelux, 2022)

Blaudzun je umelecké meno holandského speváka a skladateľa Johannesa Sigmonda, ktorý od roku 2006 pôsobí na hudobnej scéne ako sólista. Jeho nový album vychádza po štvorročnej prestávke.

Blaudzun tvorí indie rockové piesne ovplyvnené folkom i art rockom. K jeho pseudonymu ho inšpirovalo meno pomerne neznámeho dánskeho cyklistu, ktorý bol aktívnym pretekárom v 70-tych rokoch minulého storočia. Do širšieho povedomia sa mu podarilo dostať v roku 2012 tretím albumom „Heavy Flowers“, na ktorý o dva roky neskôr nadviazal ďalším úspešným titulom „Promises of No Man’s Land“. V rokoch 2016-2017 sa predstavil albumovou sériou „Jupiter, Pt. I-III“, z ktorej pochádza hit „Hey Now“.

V súčasnosti sa Blaudzun vracia na scénu ôsmym štúdiovým albumom „Lonely City Exit Wounds“.

Jeho nová tvorba evokuje naliehavosť. Vznikala v čase, keď sa zrazu všetko zastavilo a svet zasiahlo ohlušujúce ticho. Z tohto ticha sa odvíja dvanásť nových skladieb v jeho typickom štýle.

Prvý singel „Real Hero“ je ódou na túžbu po živote a po každodenných hrdinoch, vďaka ktorým je život o niečo krajší a hodnotnejší. Surové gitarové výstrelky počuť v piesni „Jettison“ a dychové nástroje spolu s lap steel gitarou dominujú v skladbe „Save Me“. Naposledy menovaná nahrávka je jednou z tých, ktorej text sa zaoberá klaustrofóbiou pandémie a dopĺňa príbeh albumu o samote, túžbe, zúfalstve, úteku, liečení a nádeji.

Sme príliš starí na to, aby sme zomreli mladí?

Na túto otázku odpovedá Blaudzun jednoznačne áno, nabáda zostať nažive čo najdlhšie a to aj napriek tomu, že jeho nový zvukovo pestrý album obsahuje piesne, ktoré sú podľa neho desivé. Na viacerých poslucháčov môžu ale pôsobiť skôr opačne, až optimisticky.

Róbert Gregor (foto: Andreas Terlaak)