BOBBY GILLESPIE A JEHNNY BETH VO SVOJICH PIESŇACH SKÚMAJÚ ROZPAD VZŤAHU

Bobby Gillespie and Jehnny Beth - Utopian Ashes (Third Man Records, 2021)

Frontman skupiny Primal Scream Bobby Gillespie nahral album „Utopian Ashes“ spoločne s francúzskou speváčkou Jehnny Beth, ktorá je známa zo skupiny Savages a ako príležitostná bubeníčka The Jesus And Mary Chain.

Vo svojich piesňach Bobby a Jehnny skúmajú stratu, nedorozumenie a emocionálnu nezrozumiteľnosť, ktorú zažíva pár pri rozpade vzťahu. Ich hudba vychádza z tradície country rocku, ktorej v minulosti vydláždila cestu napríklad dvojica Gram Parsons a Emmylou Harris.

Bobby Gillespie a Jehnny Beth prehlásili, že Brexit zničil mladým hudobníkom nádej.

Duo sa zaoberá aj súčasným životom umelcov na oboch stranách kanálu La Manche.
„Myslím si, že Brexit zničil všetky nádeje mladým hudobníkom, ktorí sa snažili niečo dosiahnuť. Domnievam sa, že Brexit je pre tvorivé umenie úplne deštruktívny,“ povedal Gillespie nedávno pre BBC.

Gillespie a Beth, sa po prvýkrát stretli ešte pred referendom o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, v čase keď boli v roku 2015 pozvaní na spoločné vystúpenie s americkým duom Suicide v klube Barbakan. Beth bola vtedy zaskočená Gillespieho hereckými výkonmi. Neskôr si dvojica na diaľku vymenila niekoľko textov a melódií.

Gillespie potom v roku 2017 pricestoval so svojou skupinou do Paríža, kde spolu s Beth a jej partnerom Johnnym Hostilom dokončili zopár piesní. Neskôr sa z niekoľkých nesúrodých hudobných nápadov zrodil koncepčný album. Prekvapivo sa k jeho nahrávkam hodil viac zvuk gitár ako elektronických nástrojov. Všetky piesne boli nahraté za menej ako týždeň už v roku 2018.

Skladby albumu sú určené ľuďom, ktorí sa dokázali vyrovnať so smútkom a uznali realitu života.

Piesne majú ambíciu dosiahnuť, aby sme sa cítili menej osamelí. Aj keď album nie je autobiografický, sprostredkúva úprimné skúseností jeho autorov. Okrem Bobby Gillespieho a Jehnny Beth sa na jeho vzniku podieľali Johnny Hostile (basová gitara) spolu s jadrom skupiny Primal Scream, ktoré tvoria Andrew Innes (gitara), Martin Duffy (klavír) a Darrin Mooney (bicie).

Róbert Gregor (foto: Sam Christmas)