BOBSAN NA NOVOM ALBUME OSLAVUJE KAŽDODENNÝ PIATOK

Marek Bohunický alias Bobsan nahral tanečný album „Frydays“. Sám hovorí, že tento album je ako výber tých najlepších fotiek z dovolenky. Sú na ňom spomienky, ktoré si človek zapamätá a to čo sa dialo medzi tým je zabudnuté.


Názov albumu je slovnou hračkou na slová „piatková zábava“ a „praženie“ v angličtine. Cieľom tohto tanečného albumu bolo vytvorenie hutného a dynamického zvuku so silnými kopákmi, ktoré prebudia k životu svojimi hlbokými syntetickými basovými linkami.

Bobsan sa tiež snažil minimalizovať použitie samplov a slučiek a všetky zvuky si sám vytvoril: „Nie je to typický album s úvodom jadrom a záverom. Je určite určený pre poslucháčov elektronickej tanečnej hudby, ktorí čakajú zmeny energie, gradácie, vypustenia a celkovo dynamickú hudbu, ale stále nerezignovali na melodiku. Tento album je ako výber len najlepších fotiek z dovolenky (v klube). Spomienky, ktoré si človek zapamätá, to čo sa dialo medzi tým je zabudnuté.“

Bobsan na seba upozornil už v roku 2015, keď nahral „Happy Rave EP“. Inšpiroval sa rôznymi tanečnými štýlmi ako funk, breakbeat, hiphop, rave a predovšetkým housom. Taktiež koketoval so živou hudbou, keď v sprievode bubeníka Mareka Gregora zahral aj na festivale Grape. Taktiež bol členom na Sub-urb Night v dnes už legendárnom Subclube a hostiteľom Hipster Paradise. V roku 2020 mu vyšiel štúdiový debut 40X20.

Na otázku čím sa jeho nová nahrávka líši od prechádzajúcej tvorby a pre koho je určená Bobsan odpovedal:

„Už som vydal jeden dhohrajúci album a pred tým asi päť ďalších, ktoré som len napaľoval na CD a rozdával. Keď hudbu tvorím, som do nej veľmi ponorený a nie vždy si uvedomujem ako to znie a kam to preto je určené. Proste len robím skladbu a snažím sa ju uspokojivo dokončiť. V albume Frydays som adresoval úplne inú potrebu v sebe: spojiť hudbu čo autorsky píšem s tým, že ju budem aj rád hrať ako DJ a to nielen v lounge setoch. Tanečná hudba musí mať v sebe dostatok čírej energie, aby dokázala ľudí udržať v pohybe, hlavne v konkurencii iných napeckovaných skladieb. Je to aj otázka technická – zvukový dizajn a mixáž. A toto som mal na mysli pri komponovaní každej skladby. Bol som oveľa prísnejší sám k sebe, každú pasáž som sa snažil urobiť zaujímavo v kontraste k tomu čo je okolo. Nič som nenechával len ako výplň. Pomohlo mi pri tom intenzívne štúdium hudobnej produkcie, a preto som sa menej zasekával na technických aspektoch hudby a proste mi zostalo viac času venovať sa samotnej hudbe. Teraz keď to zahrám na párty, tak to celé riadne buchoce, hrá to hlasno a porovnateľne s top skladbami, má to viacej groovov než doteraz, takže sa poslucháč môže sústrediť už len na to, či ho to baví alebo nie.“

Bobsan si prizval k nahráavaniu viacerých hostí. V úvodnom singli „Mi Casa“ a v skladbe „The Boss“ spolupracoval so speváčkou a gitaristkou Larou Abou Hamdan, slovenský producent Analogrunner odtlačil svoj rukopis v tracku „Iný Svet“, Julls Rex z Waterbased účinkovala v „Let Mee“ a kolo hostí uzatvára zahraničné duo – rakúska speváčka Jaeyn (Nicole Jaeger) a maďarský gitarista Kristof.T (Kristóf Törőcsik) v skladbe „Get It Right“.

Zaujímavo pôsobí aj grafika vytvorená architektom a dizajnér herných máp Antonínom Šímom, ktorá v sebe spája rozličné animácie – otáčajúci sa symbol pripomínajúci písmená BBSN, nasvietené farebnými svetlami, ktoré svojím zmiešavaním vytvárajú rôzne odtiene a zvláštny RGB efekt. Na zadnej strane obalu sa nachádza ďalší vizuálny experiment – Bobsanova podobizeň, ktorú spracovalo Dynameet studio, keď ho naraz na tri kamery nafotili vždy v trochu inom uhle a spätným prekrytím cez seba vznikol pôsobivý pohyblivý efekt.

Bobsan + Analogrunner

Album vychádza 9.6.2023 pod značkou Gergaz – okrem obvyklého digitálu aj na 12 palcovom LP vinyle. Digitálna verzia obsahuje jednu skladbu navyše. Každý kto si obstará LP album získa link na stiahnutie a dostane sa k bonusovému remixu.

Táto skladba bude súčasťou pripravovanej live-show, ktorú s Bobsanon pripravuje s bubeník Marek Gregor alias Marek_drummer: „Už sme podobný projekt raz robili – premiéru mal na Grape 2016 a neskôr ho predviedli v rôznych kluboch po Slovensku. Teraz to bude s vlastnou autorskou hudbou. Plus chystáme naše vlastné verzie známych klubových hitov. Súčasťou live vystúpenia má byť aj speváčka a vokalistka Lara Abou Hamdan, s ktorou som zložil dve skladby na albume. Tieto vystúpenia by mali byť v prvom rade zábavné, pestré a tanečné. Vizualizácia hudobných myšlienok je pre mňa veľmi dôležitá – určite by som chcel živé vystúpenie doplniť aj o túto zložku. Vedelo by to skomplexniť zážitok. S Marekom sme tento plán posunuli až ako doplnkovú vec, ktorú neskôr predstavíme ako rozšírenie živej show. Je to výzva pre mňa alebo výzva nájsť na spoluprácu umelca, ktorý by do toho išiel s nami.“

Vydanie vinylovej platne „Frydays“ z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

MPP a NMR (foto: press Bobsan)