BROKEN BELLS: POHLCUJÚCA CESTA NA ALBUME INTO THE BLUE

Spoločný projekt Briana Burtona a Jamesa Mercera s názvom Broken Bells má nový album „Into The Blue“. Je to prvá nahrávka od albumu „After the Disco“, ktorý vyšiel pred ôsmimi rokmi.

Dvojica sa rozhodla spolupracovať po stretnutí na dánskom festivale Roskilde v roku 2004. O štyri roky neskôr nahrala debutový album s eponymným názvom.

O hudbu sa stará producent Brian Burton alias Danger Mouse, spieva James Mercer – frontman indierockovej kapely The Shins. Obaja píšu vlastné texty, James ich má na novom albume o niečo viac.

„James je najlepší spevák, pokiaľ ide o reakcie na už existujúcu hudbu. Medzi nami je skvelá spolupráca, jednoduchá a rýchla, aj keď niekedy našu prácu trochu komplikujem,“ priznáva Brian.

„On jednoducho presne vie, čo chce,“ vysvetľuje James, „Keď ma požiada, aby som skladbu znovu zaspieval, urobím to, pretože viem, že má vždy pravdu a že ju môžem nahrať ešte lepšie.“

Nový, v poradí tretí album pozostáva z deviatich skladieb

Začína sa titulnou skladbou, ktorá je charakteristická ležérnymi tónmi s náznakmi progresívneho rocku rokov sedemdesiatych.

K vrcholom albumu patrí nasledujúca pieseň „We’re Not In Orbit Yet…“, ktorá sa nesie v strednom rytme. Rezonujúce harmónie dodávajú jej melódii nielen hĺbku a rozmer, ale aj numinózne textúry.

Pôsobivo znie skladba „Love on the Run“, ktorú sme zaradili do našej októbrovej hudobnej selekcie. Podobnú atmosféru má aj predposledná skladba „The Chase“, ktorá tiež napriek svojej dĺžke nenudí.

Záverečná pieseň „Fade Away“ vyžaruje smútok, akoby nad svetom zapadalo slnko. Mercerov vysoký tenor vtláča do textu ľútostivé tóny a melódia, evokujúca obdobie novej vlny, má pôsobivé sínusoidné plochy.

Album „Into The Blue“ má skôr európsky charakter a to i napriek tomu, že ho nahrali americkí hudobníci. Má silné melódie, je pekne vyprodukovaný a jeho skladby by sa mohli páčiť všetkým priaznivcom Air, či Pink Floyd.

Róbert Gregor (foto: press Broken Bells)