MARTIN ZAJKO PREDSTAVUJE SÓLOVÝ ALBUM

Gény muzikanta má v krvi a za sebou nespočetne hudobných spoluprác s Richardom Müllerom, Janou Kirschner či Simou Magušinovou. V Martinovi Zajkovi pulzuje umelecký talent, ktorý dokáže s ľahkosťou pretaviť do vlastnej tvorby a aktuálne i nového albumu s názvom „Dotyky múz“.

Ak nepatríte k verným priaznivcom alternatívnej hudobnej scény, meno Martin Zajko možno počujete po prvý raz. Martin sa však hudbe venuje od detstva a dnes je uznávaným gitaristom, basgitaristom a pesničkárom. Napriek skončenému ľudovému konzervatóriu spočiatku nepatril k umelcom, ktorí by sa mohli živiť výlučne hudbou. Ako vyštudovaný typograf sa jej venoval vo voľnom čase a na dni, keď mal dohodnutý termín v nahrávacom štúdiu alebo koncert, si musel šetriť dovolenku. Za jeden z míľnikov považuje rok 2004 a s ním i ponuku, ktorá sa neodmieta.

„Oslovil ma Richard Müller s otázkou, či sa k nemu pridám na koncertnú šnúru. Toto obdobie dodnes vnímam ako jedno z najzásadnejších v mojom živote,“ opisuje príležitosť, ktorá mu spustila lavínu ďalších zaujímavých spoluprác. Za všetky spomeňme mená ako Jana Kirschner, s ktorou koncertoval v Londýne a čiastočne sa podieľal na tvorbe niekoľkých skladieb na jej starších albumoch, či Sima Magušinová, s ktorou hráva aj v súčasnosti.

Osudové stretnutie

Jedným z najdôležitejších momentov v hudobnom živote Martina Zajka je stretnutie a bližšia spolupráca s bubeníkom Igorom „Ajdžim“ Sabom. Ich spoločná etapa začala hraním vo formácii Sanyland a v Mr. Bande Silvie Josifoskej. Na istý čas sa ako dvojica stretli i v hudobnej formácii Dlhé diely, spoločne vytvorili veľmi kompatibilnú a žiadanú dvojicu. Spolu nahrali, okrem množstva iných platní, tiež nový album Soni Horňákovej Pozdrav z Teonatu a často ste ich mohli vidieť na pódiu s Janou Kirschner či Ďurkom Turtevom v Blues klube.

Ako duo Slide & Udu však zarezonovali najviac. Názov zoskupenia vymysleli podľa toho, že Martin hrá perfektne so slideom na gitare a Ajdži používa špeciálnu perkusiu, s príznačným názvom udu.

Prvý nosič O príbehoch, snoch a zvukoch nesie desať skladieb a v repertoári dvojice má čestné miesto: „Všetko sme tvorili na kolene a vyrábali ručne, vrátane obalu na CD. Neoceniteľná skúsenosť,“ zaspomínal si na album, od ktorého vydania uplynie v novembri neuveriteľných dvadsať rokov.

Novinka Dotyky múz

V týchto dňoch Martin Zajko predstavuje ďalší zo svojich sólových projektov. V novinke Dotyky múz nájdeme súčasné folkové piesne, v ktorých nechýba hra na gitare či klavíri. Samozrejmosťou je Ajdži s majstrovskou hrou na bubnoch tak, ako sú u neho už fanúšikovia zvyknutí.

„Pri pozeraní zásuviek som zistil, že mám doma nespočetne zaujímavého materiálu. Množstvo z tých nápadov vzniklo počas pandémie, keď som si hudbu tvoril len tak pre seba. Napokon som vybral desať, postupne ich nahrával a upravoval. Sú to pesničky poprekladane gitarovými inštrumentálkami,“ opisuje detaily vzniku nového albumu Martin Zajko.

Martinova prvotná predstava bola osloviť široké spektrum hostí, avšak tieto plány zmarila pandémia. V štúdiu sa napokon stretol iba s Ajdžim. To je hlavný dôvod, prečo by koncertná šnúra s novinkou Dotyky múz bola nateraz komplikovaná.

„Nahrával som si sám všetky nástroje – syntetizátor, basovú gitaru, akustické a elektrické gitary, ukulele, perkusie a všetky vokály. O to zložitejšie by to bolo live. Budem však rád, ak sa mi podarí dostať nahrávku k ľuďom a bude sa im páčiť,“ dodáva.

Okrem albumu Dotyky múz vydavateľstvo Slnko Records ohlásilo ďalšiu lahôdku – na streamovacích službách postupne vyjdú všetky tri albumy Slide & Udu: O príbehoch, snoch a zvukoch, Ding Dong a Ľahkým krokom. Fanúšikovia si tak budú môcť vypočuť súčasný zvuk Martina Zajka, ale i vrátiť sa späť v čase. Späť do obdobia, keď to celé začalo.

Alexander Čerevka a NMR (foto: archív)