BÚRLIVÉ REGGAE SKUPINY MIMI MAURA & LOS AGGROTONES

Mimi Maura & Los Aggrotones - Stormy (Kingston Factory, 2016)

Midnerely „Mimi“ Acevedo, prezývaná ako Mimi Maura sa narodila v San Juan v Portoriku. Dospievala striedavo v Chicagu a v San Juan. Jej rodina sa totiž niekoľkokrát presťahovala z jedného mesta do druhého. Počas dospievania ju ovplyvnilo najmä počúvanie hudby svojho otca Mika Aceveda, známeho skladateľa a speváka zo San Sebastian. Spievať sa naučila od svojich rodičov. Od malička spievala pri každej možnej príležitosti. Vo veku 14 rokov, po dvoch rokoch života v Mexiku, sa Mimi vrátila do Portorika. V roku 1987 začala spievať v rôznych miestnych skupinách. Istý čas pôsobila so svojim bratom Niguelom v skupine Rencor, jednej z prvých rockových skupín v Portoriku. Neskôr Mimi študovala výtvarné umenie na umeleckej škole v San Juan. Keď mala 20 rokov, očaril ju hudobný štýl ska. V roku 1991 sa stala členkou dievčenskej skupiny Alarma!, s ktorou sa niekoľkokrát predstavila aj v USA.

Zlom v jej kariére nastal v čase, keď stretla argentínskeho hudobníka zo skupiny Los Fabulosos Cadillacs, hráča na saxofón Sergia Rotmana. Po niekoľkých rokoch priateľstva sa do seba zamilovali a presťahovali do Buenos Aires. V Argentíne bola Mimi pozvaná spievať do skupiny Cienfuegos (punk – rockový projekt Sergia) a príležitostne hosťovala v skupinách Los Fabulosos Cadillacs, Attaque 77, Los Piojos, alebo Kapanga. V roku 1998 sa jej narodil syn Leroy. Sergio a Mimi v tom čase často koncertovali s priateľmi, ktorí mali rovnakú lásku k jamajskej hudbe a latinsko-americkým rytmom. Vystupovali v mnohých kluboch, kaviarňach a divadlách v Buenos Aires. Mimi Maura má bohatú diskografiu. Od roku 1999 vydala niekoľko sólových albumov. Jej aj držiteľkou mnohých ocenení ako napríklad ceny Gardella z roku 2002, v ktorej vyhrala v kategórii speváčka roka. Je dlhoročnou priateľkou speváčky Amparo Sanchez, ktorú môžete poznať z nášho vysielania.

Svoj nový album Stormy nahrala Mimi spoločne s argentínskou skupinou Los Aggrotones, ktorá hrá najmä reggae v soulovom štýle 60-tych rokov minulého storočia. Táto skupina existuje od roku 2008 a počas svojej kariéry si získala už nemalý počet priaznivcov nielen v Latinskej Amerike. Nahrávky jej albumovej novinky vznikali koncom roka 2016 v Argentíne a pri ich produkcii asistoval aj Mimin manžel Sergio Rotman. Celý album bol neskôr zmastrovaný v londýnskych štúdiách Abbey Road. Jeho skladby sa nám páčia. Napriek tomu, že album nemal veľkú publicitu, radi Vám ho predstavíme v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor