CELESTE PONÚKA VKUSNÚ KOMBINÁCIU SOULU, JAZZU A POPU

Celeste - Not Your Muse (Polydor, 2021)

Začiatok tohto roku príjemne prekvapuje debutovým albumom „Not Your Muse“ britskej speváčky a skladateľky Celeste.

Väčšinu piesní na svojom albume skomponovala Celeste spolu s producentom menom Jamie Hartman, ktorý bol v roku  v roku 2017 tiež spoluautorom albumu „Human“ od Rag’n’Bone. Prostredníctvom sociálnych sietí speváčka prezradila, že všetky skladby boli vytvorené a nahraté bez zamerania na komerčný úspech. Vytvorila len to, čo úprimne vytvoriť chcela.

Celeste o tom povedala: „Na albume je vykreslená sila, ktorú som našla, keď som sa cítila bezmocná. Pri tvorbe som si dovolila doraziť na miesto, kde sa cítim posilnená a naplnená. Som veľmi hrdá na to, čo som na svojom debutovom albume dosiahla a po ťažkom roku pociťujem vďačnosť a vzrušenie.“

Za pseudonymom Celeste sa skrýva dvadsaťšesťročná Britka, vlastným menom Epiphany Waite, po otcovi s koreňmi na Jamajke. V minulom roku si vyslúžila cenu BBC Sound of 2020 v kategórii vychádzajúcich hviezd.

Niektoré piesne jej pristanú viac a niektoré menej. Svoj štýl si ale našla a vo väčšine je nahrávok počuť znaky dobrého vkusu. Vo veršoch piesne „Ideal Woman“, sa speváčka zamýšľa nad tým, prečo by sa na ňu malo pozerať inak ako na ideálnu ženu. Text má črty, ktoré sú neprijateľné pre mainstreamový koncept ženskosti.

Celeste vyžaruje prostredníctvom jemných, pochmúrnych i optimistických piesní v štýle neo soulu sebavedomie a istotu.

Skladby ako „Tonight Tonight“ a „Somebody Stop This Flame“ naznačujú, že je schopná milovať a vytvárať hlbší citový vzťah. V poslednom singli „Love Is Back“ dáva prostredníctvom štýlového videoklipu rady matkám, aby utíšili romantickú bolesť pitím alkoholu.

V piesni „A Kiss“ nie je jej hlasový prejav triumfálny, ale víťazne abstraktný. Táto pieseň je trochu smutnejšia, ako by ste čakali od umelca, ktorý pôsobí vyspelo a elegantne. „Zahryzla som si do pery a nechala som ju opuchnutú,“ spieva.

V minulosti bol prejav Celeste porovnávaný so speváčkami ako Amy Winehouse, Aretha Franklin, Sade, či Billie Holiday. Aj keď je na tom trocha pravdy, neodráža presne to, akým výnimočným talentom skutočne je. Je na správnej ceste k tomu, aby sa stala samostatnou hviezdou.

Róbert Gregor (foto: press Celeste)